Tereza Macel: „Ironman je o vůli“

22.11.2005 -
Čechokanaďanka Tereza Macel po neúspěšné kvalifikaci do Atén dala vale olympijskému triatlonu a naplno se oddala pokušení jménem Ironman. Po velmi slibném výkonu na Havaji vyzkoušela o 3 týdny později další IM na Floridě, kde svým výkonem a 4.místem překvapila nejen sebe. Na Českou republiku nezanevřela a hrdě hlásí, že by v budoucnu ráda reprezentovala rodnou vlast na podnicích typu ME či MS.
Boty: Saucony
Oblíbený trénink: delší trénink kde se zrychluje: příklad  plavání 10X200 metrů, kazdý o 2  vteřiny rychlejsí
Neoblíbené tréninky: sprinty
Motto: Work hard, have fun!

Od nepovedené kvalifikace na Olympijské hry v Aténách nebylo o tobě v Česku vidu ani slechu. Hodně tě mrzelo, že se ti nepodařilo startovat pod olympijskými kruhy??? Nadobro si skončila s olympijským triatlonem a vrhla ses vstříc ironmanským distancím???
Rok 2004 byl tĕžký, byla jsem už unavená z 2003, hodnĕ cestování a závodů, a žádný odpočinek.  Na začátku 2004 také neočekávaně zemřel můj tatínek a to mne zaskočilo. Věděla jsem že závody budou čím dál težší, a balíky na kole bodou vĕtší a vĕtší a bĕh bude rychlejší. Mnĕ vyhovují závody kde po plavání a kole mám vetší náskok, a to se stávalo ménĕ a ménĕ.  Byla jsem zklamaná že olympiada nevyšla, ale na druhé stranĕ jsem byla tak unavená takže jsem byla ráda že jsem si mohla odpočinout.

Vždy jsem si myslela ze budu lepší na dlouhé závody, ale všichni mi říkali že bych se mĕla pokusit o olympiádu. Jsem ráda že ted mám možnost zkusit ironmany, a závody které mne vždy lákaly jako Boston marathon, Escape from Alcatraz, Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu, prostĕ závody ktere nedávaly smysl když jsem dĕlala svĕtové poháry.

Je těžké se věnovat dlouhému triatlonu a olympijskému zároveň. Krátkých závodů už jsem si zajela mnoho. Na to, abych v Ironmanu měla dobré výsledky se musím soustředit.

V minulosti jsi startovala především na olympijských  tratích, ale několik halfironmanů jsi absolvovala. Jaký skok to byl v letošním roce ke  klasickým Ironmanům???
Trénink na Ironman byl trochu změna, méně plavání, delší kolo a běh, a žádný rychlý trénink. Ale to nebyl tak velký skok, těžší bylo se přizpůsobit psychologicky. Během olympijského závodu, když se stane chyba, tak většinou už se s toho nedá vzpamatovat. Ironman je tak dlouhý, že závod nezáleží tolik na tom, kdo je nejrychlejší jako v olympijském, ale kdo vydrží nejvíc a já mám silnou vůli.

Byla by jsi ochotná v budoucnu reprezentovat Českou republiku??? Příští rok se v  dlouhém triatlonu koná ME počátkem září v holandském Almere a počátkem  listopadu MS v australské Canbeře. Nebo pro tebe nejsou tyto závody dost finančně lákavé???
Velice ráda bych závodila více v Čechách. Reprezentovat Českou republiku na MS nebo ME v dlouhém triatlonu bych také velice ráda, ale tento rok to nevyšlo. Když jsem závodila krátké triatlony tak to bylo velice drahé, a pořád splácím dluhy ze závodů. Takže ted si nemohu dovolit tolik cestovat, a snažím se závodit jen tam kde si to můžu dovolit.

Když jsme u těch financí  jsi zajištěna ze strany sponzorů???  Podmínky pro trénink máš v Torontu ideální??? Můžeš nám sdělit kdo vede tvůj tréninkový režim???
Finančně mně podporuje manžel, peníze od sponzorů nemám. Mám štĕstí, že mám sponzory na vybavení.
Toronto je v zimě podobné jako Praha. Je tu sníh a zima. Je to také velké mĕsto, 3 milliony lidí, takže často jedu autem z mĕsta, a pak na kole jezdím v klidnejší krajinĕ. Plavu s plaveckým klubem NYAC, ve kterém jsem plavala, když jsem byla malá, a běhám sama.

Bĕhem zimy je tady chladno a sníh, takže je nutné trénovat dost vevnitř a jet na soustředĕní na jih, jinak bych nebyla připravena na jaře na sezonu. Minulý rok jsem jela do Jižní Afriky z Luckou Zelenkovou a Annou Šupinovou.  Tenhle rok možná půjdu na kratší termín na Floridu, a po druhé do Texasu.

Vrátíme se k havajskému závodu. Byli jsem příjemně překvapeni, jak se ti vydařila premiéra v Koně a upřímně gratulujeme. Kde jsi se kvalifikovala??? A  s jakými ambicemi si nastupovala na start??? Jak hodnotíš své vystoupení v Koně???
Kvalifikovala jsem se v Lake Placid. Tam jsem vedla plaváni a kolo, ale mĕla jsem krizi na bĕhu. Před závodem jsem neměla žádné představy o umístění, ale chtěla jsem plavání a kolo jet konzervativně a pak zaběhnout pod 3:30. Plavání a kolo jsem jela podle plánu, na kole jsem mĕla tepovku o 20 nižší než v Placid, ale hrozně mě otekly nohy. Ze začátku jsem běžela mnohem lépe než Placid, ale nohy hrozně bolely a otékaly čím dál tím více. V polovině marathonu jsem šla pĕšky. Hroznĕ mne to  mrzelo, protože jsem vĕdĕla, že formu jsem měla výbornou, ale nemohla jsem to vůbec  ukázat. Byla jsem zklamaná a trochu naštvaná že to nevyšlo.

Ale I přesto všechno si zajela nejlepší český výsledek na Havaji jak aktuálně  (Vabroušek 77.), tak historicky (Loskotova 61.) Jak na tebe závod zapůsobil??? Vyhovovala ti havajská trať???
Hawaii byl závod, který jsem vždy chtěla jet, takže jsem ráda, že jsem dostala šanci tenhle rok. Bylo to velice zajímavé vidět nejlepší sportovce v triatlonu a na co se celý rok připravují. Trať se mi líbila více než jsem si myslela, měla jsem strach, že bude nudná, ale během závodu to uplynulo velice rychle. Je více kopcovitá na běhu i na kole než jsem si představovala, ale kopce jsou dlouhé a nejsou prudké a to se mi líbilo. Plavání a kolo vyšlo, ale hrozně mne otekly nohy a v půlce běhu už jsem sotva šla pěšky..

IM na Floridě, kde jsi obsadila 4. místo, ti vyšel taktéž dle představ??? Akorát chybělo medailové umístění. Můžeš čtenářům prozradit, jak se vyvíjel závod očima Terezy Macel??? Měla si na trati nějakou krizi nebo vše probíhalo bez komplikací???
Věděla jsem že možná budou krize, protože to bylo tak brzy po Hawaii. Doufala jsem že se to povede, ale bála jsem si to představit. Během plavání jsem si šetřila sílu a na kole jsem také chtěla vzít první půlku klidnĕ. Bĕhem posledních 80 km mĕ zase na kole začaly bolet nohy, a musela jsem jsi vyzout boty a jet chvíli na botách abych si mohla protáhnout chodidla. Udĕlalo se mi špatně a poslední hodinu jsem nemohla nic jíst a pít a mĕla jsem strach že nedudu mít dost kalorií na zbytek závodu. Skoro jsem slezla z kola a zabalila to. Ale nějak jsem dojela do depa a začala bĕh. Mĕla jsem boty o půl velikosti vetší než na Hawaii a doufala jsem že to pomůže. Pořád jsem se cítila hrozně a po prvním kiláku jsem už šla pěšky. Prvních 5 kilometrů jsem se rozhodovala jestli to mám zabalit.Ale pak jsem si to nějak rozmluvila v hlavě, řekla jsem jsi že když jsem to chtěla závodit tak to musím dokončit. Dala jsem si Kolu, a nějak se my to rozběhlo. Po půlce jsem uz vědela že to dokončím, a byla jsem překvapená jak dobře jsem se cítila i v posledním kiláku. Nejdůležitĕjší pro mnĕ bylo dokončit pod 10 hodin, bĕžet celý marathon, a nezničit se.

Volný slot na příští Havaj jsi si na Floridě nevzala, pokusíš se o ni v budoucnu někdy jindy???
Hawaii se mi velice líbila, ale ráda bych se tam vrátila až se budu cítit, že mám šanci dokončit do desítky. Florida byla jenom 3 týdny po Hawaii, takže v tu dobu to bylo na mne moc brzy.

Od prvého letošního Ironmana v Lake Placid šly Tvoje výsledky nahoru, přestože Havaj byla obtížnější a Florida hodně rychlá, ale přesto jsi se  tady zařadila do světové elity. Pokusíš se o průnik do Ironwoman Top 10???
Ano, ale nato potřebuji více zkušeností v jiných Ironmanech.

Kde pociťuješ své největší rezervy v dlouhé triatlonu a na čem je potřeba zapracovat??? A čím si naopak spokojena???
V olympijském triatlonu jsem mĕla dobré plavání a kolo a chybělo mně na běhu. V ironmanu mám všechny tři disciplíny více vyrovnané, takže bych ráda zlepšila všechny. Ale nejvíc času je na kole a na běhu, takže ty jsou důlezitější než plavání.  Vím že na běhu mám pořád možnost se zlepšit, a tak se mi zlepší celý ironman.
Nikdy nejsem úplně spokojena, vždycky je něco co bych mohla zlepšit. Jsem však celkem spokojena s pokrokem, který jsem tento rok udělala. Zatím jsem dělala ironmany pouze třikrát a při každém jsem se v nĕčem zlepšila, a něco nového naučila.

Co se ti líbí na Ironmanovi??? Nestýská se ti naopak po olympijském???
Ironman je zajímavý protože je to závod kde se musím spolehnout sama na sebe. Není drafting, a je to tak dlouhý den že musím znát sama sebe a vĕdĕt jak si rozložit síly.
Jediné co mi chybí na olympijském triatlonu je jak často se dá závodit. Ironman je moc náročný takže nemůžu závodit více než třikrát nebo čtyřikrát do roka.