Zástupci ČR sbírali na ME v kvadriatlonu tituly

10.06.2010 -
Česká výprava se vrátila z velmi úspěšného Evropského šampionátu ve Steinbergu se dvěmi zlatými, stříbrnou a bronzovou medailí. Mistři Evropy Leoš Roušavý (kategorie ELITE) a Petr Mejzlík (kategorie na 50 let) nám o závodě a dalších plánech řekli:

Leoš Roušavý získal titul ME v čase 2:50:14 (když 1,5 km plavání zvládl za 0:22:40, 40 km na kole ujel za 0:58:36, na kajaku 8 km dokončil v čase 0:48:37 a záverečný 10 km dlouhý běh absolvoval za 0:40:20). K závodu a dalším plánům nám řekl:

Jak se pro tebe letošní závod ME vyvíjel držel jsi se v čele nebo jsi musel dohánět nějaké ztráty?

Po smůle, která mne potkala na Ibize, jsem si potřeboval spravit chuť. V minulém roce jsem na šampionátu ve Steinbergu
skončil na 4. místě. Tratě jsem z loňského závodu dobře znal. Doufal jsem, že jezero bude klidné a bez vln.

Už od brzkého rána slunce prohřívalo celý areál a bylo jasné, že bude opravdu vedro. Start závodu byl v 9.10. V krásně čisté vodě jsem zhruba s 60ti závodníky čekal na start. Plavalo se mi velmi dobře. Po 1500 metrech plavání jsem ztrácel na vedoucího plavce 40 vteřin.

Kolo je jedna z mých silných disciplín, tak se mi povedlo dojet prvního závodníka. Hákování bylo zakázané, takže si jel každý sám za své. Rozhodčí na motorkách hlídali, aby nikdo z celého startovního pole nejel ve skupince. Cyklistická část závodu vedla přes dva kopce a byla velmi rychlá. Povedlo se mi 40 km zajet za méně než hodinu. Tímto časem jsem se posunul na první místo.

Kajak není má silná disciplína, ale snažil jsem se do 8 km trati dát vše. Asi na 2. km si mne dojel německý závodník. Jel jsem s ním tzv. na vlně. Jízda na vlně je povolená, tak jsem toho využil a po oboustranné spolupráci jsem dojel do cíle kajaku společně s německým závodníkem. Na kajaku jsem si přeseděl nerv. Po vyndání kajaku z vody jsem padl na kolena a nebyl schopen se zvednout. Musel jsem na chvilku zastavit a aspoň malou masáží do nohou nahnat krev, abych se rozběhl.

Z části se mi to povedlo a pomalu jsem doběhl do depa a přezul se do běžeckých bot. První závodník se mi vzdálil. Bál jsem se, že pro bolest levého lýtka nebudu schopen běžet tak jak umím, ale i přes bolest lýtka jsem dokázal asi na 1. km jít do vedení a to jsem si udržel až do cíle. 10 km běhu jsem zvládl za 40 minut a druhému závodníkovi jsem nadělil 4 minuty.

Je to můj první titul na ME. Asi si až časem uvědomím, co jsem dokázal. Všem děkuji za podporu, držení palců.

Jsem moc rád, že se mi to povedlo!

Kvadriatlonisté si letos díky počasí mohou stěžovat na nedostatek najetých kilometrů na kajaku jak je to u tebe?

Já mám natrénováno hodně, teplo nemám rád tak bylo ideální počasí, jen bylo malinko více vody v řece Orlici na které trénuji :-))) ale jinak se nestěžuji, jsem hlavně rád, že na závodě jsem to přežil, bylo opravdu teplo a to není nic pro mě...

Chystáš se letos pouze na kvadriatlony nebo tě budeme moci potkat i na jiných závodech?

Kvadriatlon je moje zaměstnání tak to je na prvním místě. Druhá moje oblíbená disciplína je Xterra kde se umísťuji okolo 5.místa loni na Hluboké na světovém poháru poháru jsem doběhl na 10.místě. Dále rád jezdím bikové závody hlavně Cykomaraton tour, kde v půlmaratónu dojíždím okolo 10-15 místa.

Díky Leoši za rozhovor a přejeme nejen ať se vyhýbají zranění, ale ať se vydaří i další závody v této sezoně.

BEZI

Petr Mejzlík vítěz veteránské kategorie do cíle přiběhl v čase 3:17:19 (plavání 0:27:28, kolo 1:05:33, kajak 0:54:59, běh 0:49:17). Doháněl sice ztrátu z plavání, ale již na kole okupoval špici závodu. Nejen k němu nám řekl:

V jakém počasí závod probíhal, vyhovovalo ti?

Bylo neskutečně horko - říkali 30 stupňů, což byl skok oproti domácím podmínkám. Já mám raději pod mrakem, ale bez větru kvůli vlnám na jezerech. Vloni pršelo, foukalo, vlny byly na jezeře a relativně i zima. Letos úplný opak.

Jak se pro tebe závod vyvíjel jel jsi v čele od začátku?

Vyvíjelo se to podobně jako na Ibize a jinde. Němci odplavou o více než 2 minuty (lezl jsem 3) a já to honím na kole, což je zatím daří asi na 20 km jsem šel do čela kategorie/ a záleží, jaký náskok se podaří najet. Loni to nestačilo, letos zatím na těchto dvou závodech (Ibiza a Steinberg) už mě neseběhli.

Jaká byla atmosféra během závodu na trati?

Atmosféra je tam vždycky pěkná, lidi povzbuzují, protože se současně jel ještě olympijský a střední triatlon, jen starty byly po 10 minutách - takže atmosféra hodně sportovní a povzbuzuje se bez rozdílu. Volají i jmény, protože na dresech je máme. Což je veliké povzbuzení při závodě.

Jak byly tvé pocity po proběhnutí cílem?

V cíli jsem byl šťastnej, ale i hodně zničenej (trať měla objem 1,5 plavání - 40 km kolo - 8km kajak a 10 km běh), protože jsem neměl informace o náskoku, ale věděl jsem, že můj největší soupeř Miguel Hadlich má lepší běh než já. Dostal jsem jen informaci do běhu, že vedu kategorii a celkově jsem 14., takže jsem v běhu šel, co to šlo.

Byl jsem spokojenej hlavně proto, že bych rád letos vyhrál ve své kategorii SP a druhé vítězství ze dvou závodů je dobrý vstup do něj. Našlápnuto je, ale vyhráno ještě vůbec ne. Počítají se 4 nejlepší výsledky, takže bych potřeboval ještě jedno vítězsví nad Miguelem, aby to letos vyšlo. A to lehký ještě nebude.

Jak probíhaly oslavy titulu?

Oslavy nebyly. Na závody do zahraničí jezdím většinou s Leošem Roušavým (vyhrál ZDE absolutně), takže jsme se stavili po cestě domů v "Mekáču" a dal jsem si oblíbený velký jahodový koktejl.

Jaký je tvůj další závodní program kde tě potkáme?

Teď vlastně jsou už závody každý týden-pojedu teď ve Žďáře, pak ČP v Poděbradech a ještě se to pokusím zdvojit příští týden -Pelhřimov - Mor. Budějovice, jako závody a trénink současně, protože další výzvou je BIGMAN (Xterra + železňák ve dvou dnech) v Praze na začátku prázdnin. V kvadriatlonu budu u nás závodit v Týně nad Vltavou v červenci a v srpnu na MS v Sedlčanech. Vrcholem pro mě však bude MS v dlouhém kvadriatlonu začátkem září v Kolíně nad Rýnem (koná se 1x za 3 roky) a v polovině září finále SP v anglickém Cornwelu.