Pataki, Pataki skandovali brazilští fanoušci…

8.03.2006 -
Jak už jsme vás na našich stránkách informovali v neděli se na brazilských plážích uskutečnit Fast Triathlon Brazil 2006. Sám název napovídá jednalo se o velmi rychlý závod družstev na tratích 0,25–4–1,2 km, který se s krátkou pauzou opakoval 3x. Z České republiky se zúčastnilo tri závodníků. Brněnského Michala Kumstáta doplnilo duo z JARu Pavel Paták a Přemysl Švarc. A právě Pavel Paták nám sdělil své dojmy ze závodu.

Pavle, prozradíš nám v jakém složení a na jakých tratích jste se zúčastnili v uplynulém víkendu supersprintu v Brazílii?

Vsadili jsme na to, že tento závod je o zkušenosti a složení týmu bylo stejné jako v loňském roce – Michal Kumstát, Přemysl Švarc a Pavel Paták. „Fast Triathlon Brazil 2006“, to je oficiální název závodu, se jezdí na tratích 250m plavání, 4000m kolo, 1400m běh. Oživením byl letos běh z vody do prvního depa v délce 250m. Jeden závod trvá okolo 15ti minut a jede se 3x za sebou s pauzou 15-20 minut mezi jednotlivými závody. Za každý závod se podle pořadí sčítají body pro jednotlivce i týmy.

Závod se konal na jiném místě než loni a to na Canasvieiras Beach. Tato pláž leží na ostrově v blízkosti známého letoviska Florianopolis v jihovýchodní části Brazílie.

Kolik družstev se závodu zúčastnilo? Představili se i nějaké zahraniční hvězdy?

Závodu se tradičně účastní 6 týmů po 3 lidech. Letos byli pozváni USA, Kanada, Japonsko, Argentina, Česká republika a domácí Brazílie. Největšími hvězdami byli Andy Potts USA (7. z OH 2004), Matthew Reed USA, Virgílio de Castilho BRA, Juraci Moreira BRA (účastník OH 2004), Junichi Yamamoto JAP (účastník OH 2004).

Nutno podotknout, že pořadatelé se o závodníky starají obdivuhodně? Prozradíš nám, co vše vám zajistili?

Pořadatelé díky popularitě závodu a zájmu sponzorů mohou všem závodníkům zaplatit letenky, transfery, ubytování, stravu a závodní oblečení. Závod v živém vysílání na brazilském kanále SPORTV sledují desítky miliónů diváků a následně běží několikrát v repríze.

Pořadatelé zajišťují tiskovou konferenci, uzavření trati na cyklistický trénink, bazén na plavání apod. Standardem jsou hostesky a další členové realizačního týmu, kteří se v pauzách mezi závody starají o závodníky, nosí slunečníky, podávají pití, plavecké čepičky, pytlíky s ledem atd.

Nutno podotknout, že úroveň ubytování byla v letošním roce výrazně horší než loni a v malém pokojíku jsme přes krabice a kola doslova přelézali. Také organizace před odletem výrazně drhla a letenky jsme s Přémou dostali až ve středu večer na let ve čtvrtek ráno. Ani cesta zpátky nebyla bez problémů.

Čtenáře jistě bude zajímat, jak jste si vedli? Popíšeš nám průběh závodu?

Naprostým suverénem byl letos Andy Potts, který vyhrál všechny tři závody. Krok s ním dokázali držet v jednotlivých závodech Matthew Reed, Junichi Yamamoto a Virgílio de Castilho.

Plavání bylo skutečně plaváním a z 250 metrů se více než 200 metrů plavalo, ne jako v loňském roce, kdy se většina plavání ve vodě odběhla. Nicméně dlouhý výběh z vody smazal obvykle rozdíly a rozhodovala rychlost v depu a začátek kola. Kolo se jelo 10x400 metrů s obrátkou na kužel. Po relativně úzké silnici se jezdilo po jednom za sebou. Nástupy byly opravdu ostré a pole se vždy roztrhalo do několika menších balíků a občas i na jednotlivce. Na běhu se už nedalo příliš taktizovat a většina závodníků šla 1400m „na plech“ se sprinterským finišem.

Kluci předvedli výborné výkony. Přéma na běhu bojoval ze všech sil a jeho pořadí v jednotlivých závodech bylo 8, 7, 11. Míša se postupně rozjížděl, a kdyby byly závody 4 tak by určitě bojoval o bednu, jeho umístění 11, 11, 6. Mě závod letos vůbec nesedl, na kole chyběla síla a nebyl jsem schopen udržet kontakt při nástupech. Pořadí 16, 17, 18 je velkým zklamáním. Můj výpadek znamenal, že jsme v pořadí zemí skončili těsně na 4. místě, za což se klukům moc omlouvám. Přemek byl v celkovém pořadí na skvělém 7. místě, Míša na 9., já na 16.-18. místě.

Vysvětlením výpadku snad může být, že ačkoli jsme měli potvrzenou rezervaci, tak náš let z Johannesburgu byl přeplněn a s Přémou jsme museli 24 hodin čekat na další let. Kvůli špatné návaznosti dalších 8 hodin čekání v Sao Paulu a na místo jsme dorazili až v sobotu ve 2 hodiny ráno po 50 hodinách cestování. Rychlá aklimatizace u mě nezafungovala (změna výšky a teploty, časový posun, únava). Zvracení po závodě to jen potvrdilo.

Panovala na trati opět bouřlivá atmosféra jako při minulém závodu žen?

Brazilští fanoušci závod opravdu prožívají a atmosféra připomíná fotbalové zápasy. Ve třetím závodě jsem sice dobíhal poslední, ale sklízel jsem stejně bouřlivé ovace jako vítěz. Ještě teď mi zní v uších skandování „Pataki, Pataki“. Když jsme se šli odpoledne vykoupat na pláž, stále jsme vyvolávali všeobecnou pozornost, což nás těšilo zvláště od krásných Brazilek.

Jak vypadal “vylaďovací“ týdenní trénink před závodem?

10º – KYLE JONES (Canadá), 22 pontos

Autorem fotografií je můj kamarád Filip Doušek, který se v době závodu nacházel nedaleko a přijel nás se svou přítelkyní podpořit.