Doktoři si ho jen přehazovali. Pomohla mu až čínská medicína

21.01.2007 -
PŘÍBEH, KTERÝ ZAMRAZÍ… Ondřej Čarňanský, pro kterého je triatlon životní láska, se potýkal v posledních třech letech s nepříjemnými zdravotními komplikacemi. Neustále se mu opakovaly záněty horních cest dýchacích a zvýšené teploty. Rok a půl ho doktoři posílali od čerta k ďáblu. Většinou je nezajímal důvod jeho nemoci, ale řešili jen následek…

Doktoři mu ordinovali směsici nejrůznějších prášů. Když už Ondřej absolvoval asi dvacáté vyšetření a nikam to nevedlo řekl DOST a objednal se u čínské šamanky a světe div se jeho zdravotní stav se zlepšil a vše se po malých krůčcích vrací do normálu….

Kdy začaly tvoje problémy s nemocemi?
V roce 1996 jsem prodělal dvouměsíční zápal plic a polykal antibiotika. Prvních čtrnáct dní jsem prospal.

Do roku 2003 jsem nebyl nějak abnormálně často nachlazený. Zhruba dvakrát, třikrát za zimu. Pak se ale vše zlomilo. Od podzimu 2003 do jara 2004 jsem byl 8krát nemocný. Mimo běžné rýmy, kašlání se objevily nízké, ale nepříjemné zvýšené teploty kolem 37 až 37,3°C. S nimi přišla i velká únava a tlak na očích. Ráno jsem se probudil a po hodině bych šel klidně znovu spát. V létě problémy vždy ustoupily.

Triatlon dělám od devadesátého osmého a sezóna 2005 byla asi nejlepší. Lehčí chřipku jsem chytl na podzim a pak až v dubnu, kdy jsem na to dostal antibiotika (Ospen 1500). Jinak jsem byl ok. Jarní únava a návaly horka s příchodem léta odezněly. S podzimem pak přišla nejhorší nálož jakou jsem zažil.


Co myslíš, že bylo příčinou?
To je dobrá otázka, na kterou sám neznám přesnou odpověď. Klasičtí doktoři si nebyli zcela jistí v čem je zakopaný pes. Většinou se domnívali, že důvodem častých zánětů horních cest dýchacích je snížená hladina imunoglobulinu třídy IgA, který se podílí na ochraně proti infekci. Stačilo, aby nějaká bába v metru nebo tramvaji kýchla a hned jsem to chytl.

Nedávno jsem jel do Českých Budějovic za homeopatickým léčitelem a kyneziologem. Podle něho může za mé zdravotní problémy psychika, respektive nepříjemnými zážitky z dětství (fyzické a psychické týrání).


A myslíš, že v tomto může být zakopaný pes?
Pravda je, že nemám s rodiči, především s mámou, příliš dobré vztahy. Podle léčitele, mi sportování umožnilo vypadnout z domova a dokázat si, že nejsem Niemand. Dokud jsem bydlel u rodičů, byl celkem problém dostat se na tréninky. V lepším případě jsem si vyslechl řeči, že zase někde trajdám. V horším případě jsem musel zůstat doma.

A tak jsem třeba na plavání zdrhal ráno před školou. Byla to jedna z mála šancí, jak si zatrénovat, aniž by o tom rodiče věděli, protože i do školy jsem odcházel dřív než rodiče vstávali do práce. Takže jsem se přes den učil otvírat skříně s oblečením tak, aby nevrzaly a dveře nevydaly žádný zvuk, který by ráno někoho probudil.

A někdy to byl pěkný boj vydržet až do bazénu na záchod. Prostě jsem byl špatný kluk, který se „vůbec neučil“ a nakonec dodělal i rodiči vysněnou vysokou školu (VŠE v Praze, národní hospodářství).

Ale jsem rád, že jsem to nevzdal a trénoval. Nakonec se to hodilo. Před třemi lety jsem doslova utekl od rodičů. Nikdy nezapomenu na ten krásný pocit, kdy jsem běžel pryč a cítil jak ze mě padá „balvan“ představující život s nimi. První týden jsem spal různě v okolí Prahy, mimo jiné taky na poli. Po třech týdnech jsem se nastěhoval k přítelkyni.


Můžeš popsat, co jsi všechno vyzkoušel a jaké vyšetření jsi absolvoval? Dokázali ti lékaři nějak pomoci?
Od poloviny října 2005 se problémy s imunitou vyhrotily. V říjnu jsem dostal antibiotika (Ospen 1500) a dnes podle mého názoru mezi doktory oblíbený, módní & trendy imunostimulant Imudon. Tyhle tabletky obsahují směs antigenů z mikrobů, které způsobují záněty v krku. Působí proti infekcím a mají stimulovat imunitní systém. Je to vlastně taková směska „bacilů“, který mají svázaný ruce a tak si je kluci policajtský z imunitní jednotky můžou pěkně prohlídnout a zapamatovat, aby až se budou příště pokoušet dostat do těla poznali a věděli jak na ně. Za čtrnáct dní jsem byl u praktické doktorky znovu. Opět stejný problém. Poprosil jsem o doporučení na ORL (ošní, nosní, krční). Na ORL byla paní doktorka „velmi milá“ a prohlásila, že mi nic není... A tak jsem se vydal přes celou Prahu za mnohem ochotnější přesluhující doktorkou, kterou mi sehnala přítelkyně přes Káju Polívkovou.

Čas běžel, problémy se opakovaly a zkušená a opravdu pečlivá doktorka z jara prohlásila, že se o mě radila s dalšíma MUDrama a MUDriněma a už neví co se mnou má dělat. Prošel jsem opakovanými testy krve, moče, výtěry z kru a uší. Jediné, na co se přišlo, byla už zmiňovaná snížená hodnota IgA a že nemám žádné protilátky proti EB virům.

Dostal jsem Antihistaminika Claritin a potom Zodac. Tyhle léky vlastně tlumí alergické reakce, jako například alergické záněty spojivek, alergické rýmy nebo třeba kopřivku. K tomu šumivý tablety NAC AL 600 k usnadnění vykašlávání.

Potom na mě vyzkoušela inhalační antibiotikum Bioparox. Ten poprvé zabral, podruhé mi rozleptal sliznici a problémy se zhoršily. Paní MUDrině mi vyčinila, jak jsem to bral. Pak zjistila, že přesně podle letáčku a žasla. Chodil jsem také inhalovat antibiotika z nebulizačního přístroje, celkem 2 x 10 inhalací. Nebulizátory jsou zařízení vytvářející mlhovinu kapének (takovou mlho-páru), která při vdechnutí snadno proniká do průdušek a plic. K tomu jsem si cucal tolik oblíbený Imudon, stříkal do nosu IRS 19. IRS devatenáctka je směs antigenů ve spreji, která se používá k léčbě zánětů a infekcí nosu, krku a vůbec horních cest dýchacích. Je to takový nabušenější Imudon. Dalším lékem byl sprej Flixonase obsahující inhalační kortikosteroid se silným protizánětlivým účinkem, který se používá například k léčbě alergické rýmy. Z jara jsem pak dostával různé mastičky do nosu a uší, kde se mi začaly dělat strupy.


Z tvých slov lze rozpoznat, že to nikam nevedlo.... 
Ano máš pravdu, proto moje milá a statečná přítelkyně sehnala přes známé dalšího doktora - tentokrát na Imunologii, který přednáší medikům na Karlově Univerzitě. Ten mě hned při první návštěvě vyzkoušel, kolik že má česká abeceda písmen. A jak prý se chci léčit, když nechápu, jak funguje Isoprimosin (imunostimulant) na molekulární úrovni. Skočil jsem si na nejpodrobnější testy, jaké prý jdou udělat. Dostal opět k cucání Imudon, balení Isoprimosinu a začal chodit na injekce Imunoglobinu. Každý pátek ráno stáhnout kalhoty a ukázat sestřičce zadek. Závěr pana doktora, na základně krevních testů, byl že můj problém může trvat 2 roky nebo také může vymizet za 20 let.

Aby problémů nebylo málo, tak se mi při jednom vpichu Imunoglobulinu udělalo zle a odpoledně mě začaly bolet kolena. Nevím jestli mezi tím byla nějaká souvislost. Bolest se stupňovala, takže chodit do a ze schodů nebo měnit směr chůze byl velký problém. Tak jsem se po 3 týdnech bolestí vydal do FN Motol v Praze. Po 4,5 hodinách v čekárně jsem se dostal do „ordinace“. Pan doktor mě poslal na rentgen. Po další hodince čekání jsem se dostal na řadu, ale rozhodně ne sám. Přeci nebude pan doktor dodržovat zásady etiky chování k pacientům, které visí přímo naproti na recepci. A tak bral dovnitř vždy 2 až 3 cizí lidi, asi proto aby se moc nevybavovali a rychle vypadli. Šup, jeden svlíknout a zpovídat se z problémů, zatímco druzí na něj koukají. Závěr byl, že s kolenem podle rentgenu nic nemám, tak ať jdu domů. Ale selský rozum mi říkal, že když to čertovsky bolí, tak asi opravdu něco nebude v pořádku... Tak se teda obtěžoval na to šáhnout a ejhle, už předepisoval dvě balení Artrodaru s protizánětlivými účinky. A kontrola za 2 měsíce. Ale protože jsem byl jeho přístupem zhnusen, tak mi opět přítelkyně zařídila primáře ortopedie v Karlovarské Nemocnici. Milý chlapík, sám závodí na kole, takže měl pochopení a dodal mi i dobrou náladu.

Protože mi léky, které jsem dostával na ORL a imunologii nepomáhaly, rezignoval jsem na léčení, takže musela opět nastoupit moje přítelkyně. V práci se setkala s paní, která měla rakovinu a podle lékařů byla jediným východiskem operace. No a paní vyzkoušela alternativní metody léčení a po půl roce nejen že ještě žila, ale nebyl důvod jít na operaci a doktoři kroutili hlavou. A tak jsem se dostal k alternativní medicíně.


Léky, které užíval...


Máš na mysli čínskou medicínu? Prý jsi vyřadil všechny mléčné výrobky a rafinované cukry… Prozradíš bližší informace čtenářům?
Přesně tak. Přestal jsem jíst všechny výrobky z kravského mléka a nahradil jsem ovčími a kozími výrobky. Mile mě překvapily výrobky z kozího mléka, které jsem měl z dětství zafixovaný jako hnus.

Taky jsem přestal jíst vše, v čem byla bílá mouka. Takže pojídám jen potraviny z celozrnné především žitné a špaldové mouky, občas pšeničné.

Posledním zásadnějším zásahem bylo vynechání rafinovaného cukru. Z počátku jsem to bral hodně tvrdě, takže jsem nejedl vůbec nic sladkého. Později jsem začal sladit pšeničným nebo rýžovým sladem, popřípadě občas medem nebo třtinovým cukrem.

Byly tu i další potraviny, které mi čínská lékařka nedoporučila, ale i tyhle tři zásadní stačí. No a když se tím budeš chtít řídit a půjdeš do normální prodejny, tak zjistíš, že si nemůžeš vůbec nic koupit. Ani obyčejný Bebe dobré ráno nebo jiný sušenky. Ve všem je cukr, mléko v různý podobě a bílá pšeničná mouka. Takže ze začátku jsem z toho nebyl moc nadšený, ale teď jsem za to rád. Baví mě vaření a fakt rád peču a ještě radši to pak jím. Takže to byla taková výzva, jak poznat nový suroviny a vyzkoušet z nich něco udělat. A rozhodně to nemusí být blivajs, jen to chce umět připravit.

Díky změně jídla jsem taky zhubnul. Teď vážím sedmdesát kilo při výšce sto devadesát centimetrů a tuku mám jen 2,8 procenta. A z toho už tak nadšený nejsem.


A jak probíhala samotná léčba?
U čínské doktorky jsem prošel detoxikací podle pentagramu. Ze začátku to pro mě byl trochu šok. Například směsi bylinných kapek jsem si vybíral zcela nevědecky podle obrázků kombinujících různé barvy. Doktorka před mě vyskládala 6 barevných kruhů a já si měl vybrat ten, který mě nejvíc přitahuje. Přišlo mi „kapátko“ ujetý. Čekal jsem, že si budu vybírat stále stejný obrázek, ale po měsíci se mi líbit úplně jiný a další měsíc zase jiný. Do dneška si nejsem jistý, jestli díky tomu, jak se postupně detoxikují orgány, tak si opravdu člověk vybírá jiné spektrum barev, které ukazuje, že je třeba pracovat na jiném, dalším, problému. A nebo jestli si jen podvědomě pamatuji vybrané obrazce a volím jiné a je to taková manipulace myslí alá Daniel Brown.

Když mi doktorka začala vysvětlovat něco o meridiánech, čakrách a dalších nepředstavitelných šíleností z čínské medicíny, tak jsem si myslel svý. Jenže, za čas jsem zjistil, že to funguje.


čínská medicína...

V jakým stádium se nacházíš nyní? Lepší se tvůj zdravotní stav…
Rok jsem nemohl vůbec nic dělat, což byl děs. Nerad bych to zakřiknul, ale zatím je to o trochu lepší. Únava téměř vymizela, takže začínám pomalu trénovat. Zvládám tak hodinku denně, někdy víc. Do vysoké intenzity se ale stále bojím jít.

Ale těžko říct, zima není zdaleka tak silná jako minulý rok. Takže i lidi míň topí uhlím a vzduch asi nebude tak hrozný. I když v Praze je to takový recyklovaný smradlavý vzduch, ať je situace jakákoliv.

Co by jsi doporučil čtenářům, jak předcházet před chřipkou a respiračními nemocemi? Co se ti nejvíce osvědčilo? Jsou lepší bylinky nebo by jsi vsadil i na novodobou “chemickou“ medicínu, kdy různé přípravky ať už česnek či probiotické kultury můžeme pohodlně polykat v tabletách…
Každému může vyhovovat něco jiného, takže těžko říci. Já sám po několika letech častých problémů, přesně nevím, co je pro mě nejlepší. Bylinky jsou určitě fajn, ale je jich velká spousta, zdaleka všechny neznám a na louce je nepoznám. Dávám přednost bylinám v lihu před čaji, myslím si, že jsou účinnější.

Užívám taky výtažky ze semínek grepu, které obsahují bioflavonoidy. Ty brání množení bakterií, virů a plísní. Prodávají se například kapky CitroGrep, které mi přijdou dost hnusný a zdá se mi, že leptají sliznici. Víc mi vyhovují CitroVital kapky nebo české lihové od paní Podhorné (firma Naděje). Na lehce ucpaný nos se mi osvědčilo potření sliznice nosu. Radikálnějším způsobem je jedna kapka do každé dírky, ale to může být někomu nepříjemné. Výtažky ze semínek grepu se také prodávají v kapslích. Nedávno jsem bral preventivně kombinaci grapefruitových jadérek, echinacey, ibišku a šalvěje.
Na noc si dávám lihové kapky s výtažkem z česneku setého a medvědího, které by měly mít výrazně silnější účinky než obyčejný česnek. Česnek má antibakteriální účinky, ničí také plísně. Měl by pomáhat například s problémy dýchacích cest, ale třeba i infekčních průjmech. A tyk snižuje krevní tlak. Jenom se to s tím „voňavým afrodiziakálním“ lihem nesmí na noc moc přehánět.

Taky mám doma ionizátor od Bionicu, který vytváří lehké anionty a filtruje prach, kouř a smrady – osobně jsem to zkoušel. :o) Vzduch který z něj vychází trochu připomíná vzduch z „horského sluníčka“ (přístroj, který se tu prodával když se říkalo učitelkám soudružko). Akorát nevím, jestli ne příliš zdravého ozonu a oxidu dusíku, které čističky taky vypouští není moc.

Vyzkoušel jsem také solnou jeskyni. Dobře se tam spalo, ale jestli na mě měla nějaký jiný efekt nedokážu posoudit.

Na preventivní užívání vitaminů moc nevěřím. Jím relativně pestrou a snad i kvalitní stravu. Mám kamarádku vedoucí bioprodejny, takže drtivá většina potravin je v bio kvalitě a za rozumnou cenu. Myslím si, že vitaminové doplňky mají spíš význam, když se o člověka pokouší bacil.

Pokud jde o probiotické kultury, tak lepší by měly být tablety než drinky. V mléčných nápojích sice bakterie jsou, ale co vím, tak drtivá většina z nich je zlikvidována v žaludku kyselinou solnou. Účinnější by měly kapsle obsahující probiotické tablety, které se rozpustí až na konci tenkého střeva. Pomoct můžou například po braní antibiotik. Sám jsem je u „čínské“ doktorky bral, aby mi pomohly zlikvidovat tu paseku co mi udělaly antibiotika ve střevech. Tuším, že podobné účinky by mohla mít třeba cibule, ale nevím v jakém množství. Ale všeho s mírou, aby pak v noci nelítaly peřiny.

Uvažoval jsem taky o očkování proti chřipce, ale nepřesvědčilo mě to. Kamarád z Ostravy Jarda Opavský zase tvrdí, že nejlepší je trochu lihu, třeba slivovice. Prostě vypálit ty hajzly z krku ven.

Informace o bylinách najdeš třeba na http://hoowoo.euweb.cz/herbar.htm i když web je to bídný.

Na triatlon si ale přes všechny problémy doufám nezanevřel? Co ti tento sport přináší?
Určitě ne. Triatlonem žiju, je to moje životní láska. Občas je mi trochu smutno, jak u nás tenhle sport upadá, ale takový je život. A pokud jde o to co mi přináší, tak to už jsem trochu nakousl na začátku. Je to osvobození, zábava a možnost jak potkat lidi, s kterými si mám co říct. I když většinou se moc s ostatníma nebavím. :o)


Ondrův věrný sparing...


I přes všechny problémy, které ho potkaly nezanenevřel ani na chvíli na triatlon!!! 
 

Hodnocení:

Galerie


Moje žíla...

Bianchi - 928 Carbon

Koupaliště Petynka

...můj tréninkový sparing

Termal Karlovy Vary
   

Přečteno 4539x

Komentáře

Supr článek Reagovat
Re: Supr článek Reagovat
Re: Supr článek Reagovat
Re: Re: Supr článek Reagovat
wauu Reagovat
Sržím palce Reagovat
nevzdavej to Reagovat
mám bohužel stejné zkušenosti.......... Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka