Nicolas Lebrun: Sport je můj život

15.01.2007 -
Nicolas Lebrun je jedna z nejzářivějších hvězd na tratích XTERRY. V roce 2005 získal titul mistra světa, který se snažil na posledním mistrovství obhájit, ale po náročné sezóně doběhl do cíle na ostrově Maui až jako 8. Lebrun je navíc nejúspěšnější závodník na tratích XTERRA Czech, startoval na všech pěti ročnících - třikrát vyhrál a dvakrát skončil druhý.

Po loňském vítězství na Havaji jsi letos skončil až 8., jak s odstupem času hodnotíš tento výsledek?
Je velmi těžké vyhrát pokaždé… Sezóna byla dlouhá a po mém zranění na Maui v roce 2005 jsem přes zimu ztratil pár týdnů tréninku, což se projevilo právě až koncem sezóny. Také jsem strávil týden na Xterra Brazil zrovna v čáse, kdy je nutné opravdu hodně a efektivně trénovat, což také ohrozilo mou výkonnost na samém konci roku. Byl to však pro mne speciální rok, vzhledem k mému titulu, a nelituji svého výběru závodů Xterry v Evropě a Jižní Americe. V dresu mistra světa totiž musíte být vidět…

Vždy plaveš o něco pomaleji než nejlepší plavci, ale potom to dojedeš na kole a vítězíš v běhu. Tvé silné disciplíny jako by se na Havaji ztratili, čím to bylo?
Neměl jsem na kole dost sil na to, abych se dostal do první skupinky jako tomu bylo v roce 2005 a také jsem udělal chybu ve volbě kola. V roce 2005 mi stačilo kolo bez zadního odpružení, ale v roce 2006, vzhledem k dešťům pár dní před závodem, byla trať velice kamenitá a full byl opravdu nutný. Jel jsem na stejném typu kola jako v roce 2005 a hendikepovalo mě i to, že jsem opustil Francii již měsíc před samotným závodem. Potom jsem měl slušný běh ale nic víc.

Z moře jsi vylézal s Josiah Middaugh, který pak měl nejrychlejší bikovou část, pokoušel jsi se s ním jet?
Zkusil jsem to, ale neměl jsem ani dost síly, ani ideální kolo, jinak…..kdo ví!

Po kole jsi byl 10., koho jsi v běhu ještě předběhl?
Bohužel si to nepamatuji.

Myslíš, že dokážeš znovu na Havaji vyhrát?
Samozřejmě, jinak bych mohl se závoděním skončit! Letos budu opět na startu a plný motivace jako vždy.

V červnu jsi už potřetí zvítězil na Hluboké, dvakrát jsi tady byl druhý za Olivierem Marceau, který z těch závodů pro tebe byl nejtěžší?
Určitě rok 2005, kdy jsem skončil druhý po velmi náročném, ale neúspěšném souboji o prvenství.

Jak se ti trať na Hluboké líbí?
Xterra Czech je perfektní závod s krásnými tratěmi a fantastickým prostředím. Všichni jsou tam tak milí!

Vyhovuje ti její trať, nebo by jsi v nějaké části ubral či přidal pár kilometrů?
Kilometry bych určitě neměnil, ale původní trať kola byla myslím více technická a celkově  hezčí.

Už jsi startoval na mnoha závodech skoro po celém světě, kde se ti nejvíc líbilo?
Každý závod je jiný v tratích, krajině, své„náladě“… Právě to dělá evropskou a světovou sérii tak zábavnou. Již roky závodím po celém světě a každý rok je to stejný požitek.

Minulou zimu jsi si léčil zranění z Havaje, ale vrátil jsi se opět ve skvělé formě. Trénoval jsi nějak i v době zranění?
Dal jsem tomu hlavně čas, což je důležité pro úplné uzdravení a používal jsem při tom speciální aromaterapeutické oleje a další byliny. Netrénoval jsem dlouho (2 měsíce) a potom jsem začínal zlehka a snažil jsem se ruku moc nezatěžovat. Celkově jsem se zotavoval 3 a půl měsíce a proto jsem nebyl schopen odjet ani jeden zimní triatlon, musel jsem to oželet pro plnou a bezpečnou regeneraci po zlomenině.

Jak často a kolik toho před sezónou natrénuje šampión jako ty?
Obvykle mívám progresivně za sebou tři sezony v jedné – zimní triatlony, duatlony a Xterru. Každá má svá specifika a tak se zaměřuji na velké cíle a trénuji „směrem k nim“. Je to celkem těžké udělat si plány už během zimy, ale v okamžiku když je program kompletní se mohu snadněji vypořádávat s velkými a méně důležitými závody.

Jezdíš na kolech Kuota, jak ti tato značka vyhovuje?
Xterru jezdím na normálním sériovém kole, které je prodáváno v obchodech. Jezdím na kolech Kuota v terénu i na silnici již tři roky a opravdu si užívám jejich funkčnost a pocit z jízdy. Kola jsou velmi lehká, perfektně vedou stopu, živá, ale pohodlná, ani nemluvě o jejich fantastickém designu! Letos vydávají nový model a už se těším, až ho otestuji (KOM, King Of Mountain).

Jsi mistr světa v zimním triatlonu i Xteře, dříve jsi byl také vynikající duatlonista, existuje nějaké odvětví ve kterém sis přál uspět a zatím se to nepovedlo?
Chtěl bych být co nejlepší v Ironmanech 70.3 (poloviční Ironman), jejichž distance smazávají moje špatné plavání. Minulý rok jsem závodil na Panenských ostrovech s povzbudivým výsledkem (8.místo), v Monaku jsem nedokončil kvůli pádu na kole. Je to super pocit jet 90 km na kole průměrem okolo 42 Km/h…

Jaký sport považuješ za hlavní?
Život je sport, sport je můj život…

Co pro tebe znamená XTERRA?
Xterra je mou srdeční záležitostí již od doby, co jsem ji objevil v Anglii v roce 2000. Je to super sport splňující moje přání a očekávání: outdoorová disciplína v krásné krajině s přátelskou atmosférou… co bych si měl víc přát? A ještě k tomu Dave Nicholas a lidé kolem něho se kterými si perfektně rozumíme, vždy mi vyjdou vstříc a jsou pozorní k mým potřebám.

Minulou zimu jsi se kvůli zranění nemohl věnovat tvému oblíbenému zimnímu triatlonu, plánuješ nějaké závody na tuto zimu?
Je tomu tak, a i když organizuji jeden závod ve Francii, nemohl jsem se ho zúčastnit. Mám v plánu startovat ve Valbergu (závod SP ve Francii) a na MS v Itálii. Závod který organizuji ve Chabanonu bude rovněž mistrovstvím Francie a tak mi to zabírá mnoho času a sil. Takže zimní sezona bude krátká, ale přesto si přeji být co nejlepší. Jinak mé pořadatelské zkušenosti sahají do roku 2001, kdy jsem uspořádal závod v dlouhém duatlonu v městě Digne-les-Bains, kde také bydlím. Je to veliká zkušenost a trochu jiný způsob jak podporovat určitou etiku ve sportu, o to se snažím vlastně denně i se svou společností „Athl´ethique“. Minulý rok jsem opět zkusil organizování v podobě zimního triatlonu, a to se stejným přístupem a potěšením. Tento rok se tato sportovní událost rozroste ve 3 závody během dvou dnů (zimní TT, běh a noční závod na „skins ski“). Plánujeme pro rok 2008 rozvoj ve velkou sportovní událost „Endurance & Snow Winter Festival“ se šesti různými sporty během dvou dnů: běh, skins ski, telemark, orientační běh na sněžnicích, MTB sjezd, a zimní TT, vše zakončeno velkou noční oslavou!