Xterra ve Špindlu: Dietz a Lorblanchetová, dva Češi na stupních

16.08.2011 -
Jako by se čas vrátil o rok zpět. Anebo tam, kde loni skončil, teď zase začal. Havajskou kvalifikaci na mistrovství světa v terénním triatlonu Xterra opět zkropil vydatný déšť. A znovu se až v cíli nad Skiareálem ve Svatém Petru rozsvítilo slunce.

Kdo nevěří, sledujte dnes v 16.15 záznam na ČT4.

Ronny Dietz, 23letá německá vycházející hvězdička, překonal nejlépe nástrahy bahenní lázně a krkonošských kopců. Mezi ženami obhájila loňské prvenství Marion Lorblanchetová z Francie. Až pátá skončila úřadující mistryně světa Shonny Vanlandinghamová z americké bikové profistáje Luna Chix.

A dva Češi opět vystoupali na stupně vítězů. Nejprve na třetí Jan Kubíček. A pak dokonce na druhý, po heroické stíhací jízdě i běhu, Helena Erbenová, nováček na špindlerovské trati. „Její výkon byl úžasný, to se fakt nevidí,“ ocenil bývalou lyžařku i Kubíček. „Byla to šílená dřina, snad ještě horší než na lyžařských maratonech,“ říkala bývalá olympionička, jejíž sestra má za muže také lyžaře (a xteráka) Lukáše Bauera.

Špindlerovská Xterra byla triatlonovou události české sezony. Desáté narozeniny oslavil nejstarší evropský závod kvalitou závodního pole i výši prémií, dosahujících v součtu ke čtvrt milionu korun. Třicet startovních čísel pro světový šampionát na Maui přilákala bohatou zahraniční účast ve všech věkových kategoriích, od Finů po Portugalce, včetně legendární americké veteránky Barbary Petersonové. „Tady přece nemůžu chybět,“ smála se v cíli. „Připravoval jsem se na to poctivě, bylo to strašně těžký, ale zvládl jsem to,“ radoval se bývalý veteránský mistr světa Jiří Kokeš, který se chce po šedesátce znovu vypravit na Havaj.

Drsné podmínky důkladně změřily odolnost sportovců. Voda v přehradě měla jen 16 stupňů, při výběhu z vody mezi dvěma okruhy, se v hustém dešti proměnil břeh v bahnitou skluzavku. Dva okruhy pro horské kolo vedly směrem k Žalýmu. Opět voda i těžká dřevařská technika učinily z trati místy nepřekonatelné peklo. A pak ještě sjezd z červené sjezdovky na závěr. Běžela se tři kola směrem do Svatého Petru, seběhy pod kotvovým vlekem muselo zachraňovat lano. „Opravdu tvrdý závod,“ uznal i Dave Nicholas, jeden z amerických šéfů seriálu Xterra.

Nejrychleji odplaval australský nováček Ben Allen. Kubíček ztrácel nečekaně jen 50 vteřin. „Hodně jsem v zimě zapracoval na plavání díky trenéninkům s Tomášem Báčou,“ říkal. Na kole se brzy dotáhl na trojnásobného účastníka olympiády Oliviera Marceaua.

„Ale nevěděl jsem, jak jsme přesně na tom, kdo je před námi. A taky se bylo potřeba prát hlavně s tratí,“ říkal. Jeho největší domácí soupeř Karel Zadák chyběl – neboť se čerstvě stal počtvrté otcem (gratulace!).

Zásluhou nejrychlejšího kola se dostal do čela Ronny Dietz. „Navíc letos ďábelsky běhá,“ věděl Kubíček. Sám přijel do depa čtvrtý s nadějnou ztrátou na Belgičana Thijse. Ve chvíli, kdy se však přibližoval druhému Wealingovi, Američan znovu přitáhl a vzdálil se mu. „Jak slyšel křičet lidi, přidal a povodil si mě,“ usmíval se nejlepší Čech. Přesto šťastný, po šesti letech doma opět na stupních.

„Bylo to těžké, ale mně se šlo krásně,“ radoval se Dietz, letos druhý v Itálii a čtvrtý ve Francii. Díky vítězství se dostal do čela evropské túry.

„Hodně to klouzalo a po zranění nejsem v ideální formě,“ nevymlouvala se už 42letá Shonny Vanlandinghamová, která přijela do Evropy s americkým týmem, startujícím na světovém poháru horských kol v Novém Městě. A v němž jezdí i Kateřina Nash-Hanušová. Chyběly jí dvě české soupeřky, tradiční účastnice sestry Loubkovy, které daly nečekaně přednost Doksymanovi.

European tour pokračuje v sobotu v německé Žitavě, kousek za hranicemi u Liberce. Vyvrcholí pak 10. září ve švýcarském Prangisu. Česká série má na programu příští neděli podnik v Horní Plané.

Xterra Czech Špindlerův Mlýn – 3. díl European tour, 5. díl Czech tour (1 – 33 – 11): Muži: 1. Dietz (Storck Xterra team/Něm.) 2:26:54,1, 2. Wealing (USA) -35,2, 3. Kubíček (Start Karlovy Vary/Čes.) -1:03,7, 4. Thijs (Barracuda/Belg.) -3:50,2, 5. Vastaranta (Peloton-Salomon/Fin.) -4:37,2, 6. Luxem (Atriac/Belg.) -5:38,1, 7. Mosný (Triax Triklub FTVŠ Bratislava/Slov.) -5:53,8, 8. Marceau (Švýc.) -6:13,2, 9. Facomprez (Nevers TT/Fr.) -7:34,0, 10. Leitch (Cannondale/VB) -7:36,1, 11. Janda (Author Xterra team/Čes.) -7:51,3,….20. Matera (Triatlon team/Čes.) -12:47,9, 21. Lorenc (ŠuTri/Čes.) -13:01,8, 22. J. Francke (Bike team Preciosa/Čes.) -14:24,4,… 24. Jiránek (Čes.) -14:43,9.

Ženy: 1. Lorblanchet (Fr.) 2:52:21,7, 2. Erbenová (Čes.) -1:19,7, 3. Bucherová (Švýc.) -2:13,4, 4. Wasleová (Rak.) -6:41,0, 5. Vanlandingham (Luna Chix/USA) -6:46,8, 6. Maudová (Hellas/VB) -12:44,3

Hodnocení:

Galerie

Přečteno 1226x

Komentáře

Xterra jak ma byt Reagovat
Re: Xterra jak ma byt Reagovat
Re: Re: Xterra jak ma byt Reagovat
Re: Re: Re: Xterra jak ma byt Reagovat
Re: Re: Re: Xterra jak ma byt Reagovat
Re: Re: Xterra jak ma byt Reagovat
Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Re: Re: Re: Pro české posralbotky... Reagovat
Radost si to cist Reagovat
radost závodit Reagovat
závod na parádních tratích Reagovat
Pro fšecky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.8.19Tak skvělou atmosféru jsem ještě nezažila, říká Lucie Šnebergerová po IM Kalmar
22.8.19Bronz ze Žiliny je super, říká Radim Grebik po EP juniorů
21.8.19Do Karlových Varů opět zamíří hvězdy světového triatlonu
19.8.19Tomáš Řenč - 7:54:07. Erbenová zlatá a Kočař třetí na Xterra Germany. Junioři berou další podium v EP. Pálavarace a IM Kodaň.
16.8.19Český pohár v dlouhém triatlonu pokračuje na Pálavě
15.8.19Vít Svozil a Eliška Gregorová ovládli Nanosilver Epic3Challenge 2019
14.8.19"Ještě teď nemůžu uvěřit, že to klaplo," říká Milan Svoboda
12.8.19Závod snů pro Jakuba Langhammera
6.8.19Ironman Tallin, Valachy Man, Norseman
5.8.19NA SLOVAKMANOVI POTVRDILA SVOU DOMINANCI SIMONA KŘIVÁNKOVÁ