Tonův deník 2

17.10.2003 -
Milí triatlonisti, tak jsem tady. V hlavním městě světového triatlonu, k oslavě narozenin se jsou tady všichni. Mariňák John Collins, co triatlon vymyslel a v roce 1978 na Oahu poprvé zorganizoval Ironmana. Mark Allen, a Dave Scott, oba co vyhráli pětkrát a dokázali se po pauze ještě vrátit. No a taky Paula Newby-Fraserová, co nepřestala a asi ani nepřestane nikdy.
Milí triatlonisti,
tak jsem tady. V hlavním městě světového triatlonu, k oslavě narozenin se jsou tady všichni.
Mariňák John Collins, co triatlon vymyslel a v roce 1978 na Oahu poprvé zorganizoval Ironmana. Mark Allen, a Dave Scott, oba co vyhráli pětkrát a dokázali se po pauze ještě vrátit. No a taky Paula Newby-Fraserová, co nepřestala a asi ani nepřestane nikdy. A žehnat jim bude dvaasedmdesátiletá Madona Buder, železná jeptiška na trati – bez ní by to nešlo.

Bylo pod mrakem, docela příjemně. Někteří říkají, že vlhkost je o polovinu nižší než v předešlých letech. Petr Vabroušek tvrdí, že ne, jen že jsme už zvyklejší. Jak by se tady, uprostřed Pacifiku, měnilo najednou klima?

Pořadatelé zase trošku změnili tratě. Poprvé budou obě depa na jednom místě, na velkém parkovišti za hotelem krále Kamehamehy. Běží se po Alii Drive o něco dál než loni.

Vzali zase víc lidí, skoro osmnáct set. Z toho je osm Čechů. Oproti tradicím bydlí na víc místech, Sea Village byla prý už brzy plná, místo tam sehnal jen Tomáš Petr s Petrem Horáčkem.

Já jsem až v Keauhou u golfového hřiště. V noci šumí zavlažovače a ještě za tmy stříhají trávu. Teď v sedm už ale vychází slunce a mě u počítače už nic neudrží.

Tak zase zítra. O tom, jak vypadá předstartovní den.


Petr Vabroušek: Chci být lepší, bude to těžší
Český železný triatlon do něj vkládá své naděje. Petr Vabroušek se loni na Havaji proboural devítihodinovou bariérou do elitní dvacítky. Má ještě na víc?

Jak se cítíš pár hodin před startem?
Jo, dobrý. Deset dní tady trénuju. Ještě v září jsem byl s rodinou na Kypru a taky tam trochu potrénoval a zvykal si na teplo. Jsem v Koně popáté a každý rok jsem se zlepšil. To chci i letos. I když při zvýšené konkurenci možná lepší čas na lepší umístění stačit nemusí. Záleží, jak zaplavu. Pokud se mi podaří napodobit rok 1999, kdy jsem lezl asi padesátýdruhý z vody, půjde to.

Plaval jsi letos líp?
Po odchodu z Brna jsem se nějaký čas připravoval sám, teď už zase trénuju s plavci ve Zlíně. Cítím se líp.
 
Zdá se, že z absolutní špičky nebude chybět téměř nikdo?
Oslavy 25. výročí a změna některým lidí v managmentu závodu zvýšily zájem o letošního Ironmana. Přijeli přední Francouzi jako Neveu, Venrey, Le Floch, belgičan Beke a další, kteří sem dosud moc nejezdili. Asi i proto, že už mají svého Ironmana v Marseille. Bude tu taky nejširší startovní pole v historii, okolo 1800 lidí. Popularita Ironmana roste a za rok očekávám ještě větší zájem. Bude po olympiádě a pár lidí z krátkýho vyrazí zkusit železné tratě stejně jako tomu bylo po Sydney.

Kdo je tvým favoritem?
Padesát lidí útočí na desítku a vyhrát může deset lidí. Tim DeBoom směřuje celoroční přípravu jen pro Havaj a žije ve vysoké nadmořské výšce. Chris McCormack se poučil z loňských chyb s výživou a určitě bude dobrý. K tomu samozřejmě Peter Ried, loni druhý Cameron Brown, nebo všichni Němci – Zäck se vylepšil v běhu, skvělou formu má Leder. K tomu i Švýcaři Bernhard a Mauch. Mohl bych pokračovat.

Hýbe se něco s dopingem? Ironman se testům dost brání…
Bylo to opravdu dost zanedbané, třeba já sám jsem ještě nikdy na kontrole nebyl. Krevní testy určitě nebudou, ale podle moči už prý odhalí i EPO a budou dělat namátkové kontroly. Tak jsem zvědav, kdo se na poslední chvíli odhlásí.

Bydlíš dál od startu, vadí ti to?
Jsem asi 15 kilometrů odtud, o 500 metrů výš nad mořem v Kealakekua. Líp se tam spí, v noci bývá až o deset stupňů míň než dole u moře. Trénovat ale jezdím dolů. Dostal jsem nabídku od známé, Češky Lidy, co tu žije s manželem, a nelituju.

Chystáš se na souboj s týmovým kolegou z Authoru – Honzou Strangmüllerem. Moc rád by tě porazil a nebojí se to říct…
Zůstává v mém stínu, pokaždé když se mu povedl skvělý výsledek, já byl vždycky ještě o kousek před ním. Proto by si zasloužil mě jednou předjet. Ale nenechám ho. I když vím, že je nahoře poté, co vyhrál v Koreji – sám jsem mu ji doporučil. Nezávodím proti němu, jedu o co nejlepší výsledek.

Tomáš Nohejl, Kona

Hodnocení:
Přečteno 109x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.12.19Na půlce v Taupo a Bahrajnu řádili nejen Langhammer a Kočař
4.12.19Všechna ta dřina nebyla nakonec zbytečná, říká Honza Vyhnánek po IM Cozumel
2.12.19Jan Landa, thajský box a triatlon, láska na celý život...
29.11.19Užíval jsem si vynikající společnost xterrácké výpravy, říká Honza Šneberger
28.11.19“Štěrkolet“, dobrá volba (nejen) pro podzimní švihy
25.11.19Langhammer zářil v Malajsii. Řenč a Vyhnánek bojovali v Cozumelu.
22.11.19Jsem rád, že ještě nepatřím do starého železa, říká Pepa Křivánek
20.11.19“KOLCE“ …i bez sněhu můžete trénovat na…
19.11.19České Triatlonové oddíly vol. 1 Tri Ski Horní Počernice
15.11.19Paratriatlonista Honza Tománek se ohlíží za stříbrným MS a úspěšnou sezonou