Tim DeBoom obhájil titul v havajském pekle

29.11.2002 -
K této obhajobě musel 19. října 2002 v Koně překonat silný ranní liják, přetěžké plavání a předvést fantastický výkon v běhu, který dal vzpomenout na výkony Marka Allena či Christiana Bustose. Inteligentní a sebevědomý závodník byl v nejprestižnějším závodu sezóny stejně uvolněný, jako byl celý týden před 26. ročníkem havajského Ironmana. Dobře zaplaval a z vody se vynořil jen něco přes půl minuty za Bryanem Rhodesem, profesionálním plavcem z Nového Zélandu.

Ani ten však plaveckou část nevyhrál, to se podařilo německému amatérovi Janu Sibbersenovi, který ve 27 letech šokoval závodní pole, když vodu opustil 3 minuty před nejbližším pronásledovatelem. Tim DeBoom (31 let) odjel cyklistickou část s rozmyslem ve společnosti loni stříbrného Camerona Browna z Nového Zélandu. Úsporně a s rozmyslem, ale za 4:45, pod modrým nebem a ve stále větším teple největšího z havajských ostrovů.

Situace ve druhém depu naznačovala, že by všem specialistům mohl vypálit rybník Australan Chris McCormack, který dvanáct závodů v řadě neprohrál. V Koně zajel kolo za 4:36 a rychlejší byli jen tradičně skvělí cyklisté, Němci Zäck a Hellriegel (4:34 a 4:35). McCormack však nakonec v havajském debutu v devětadvaceti letech zjistil, co už mnozí před ním. Na brutální závod v pekelných podmínkách Kony se nelze připravit sebelepším tréninkem či jinými závody. Musel zpomalit, přešel do chůze a nakonec odstoupil zcela.
V tuto chvíli se na první pozici držel Hellriegel (31), následován trojicí DeBoom, Norman Stadler a Francois Chabaud (Francie). Ještě dále v poli pronásledovatelů běžel Peter Reid, 33letý Kanaďan, jehož sezónu ochromilo závažné střevní onemocnění.
Zatímco se DeBoom ve strojovém tempu přehnal přes Hellriegela, dotáhl se Reid z hloubi pole až ke dvojici Stadler a Chabaud, čímž dal najevo, že vítězové posledních dvou ročníků budou bojovat až do cíle na Alii Drive. Na důkaz toho zhruba sedm mil před cílem Reid předběhl Hellriegela, ale na DeBooma mu stále ještě chyběly dvě minuty. DeBoomovi došlo, že jeho vedoucí pozice není příliš pevná, začal sledovat hodinky a vykazovat první známky únavy. Dopředu se dral také Brown, který letos v novozélandské kvalifikaci zaběhl pod 2:50, neodolal mu ani Hellriegel. DeBoom vypadal tři míle před cílem a dvě minuty před Reidem nejistě, ale jak už to má ve zvyku, když o něco jde, vždy má něco v rezervě. Zvýšil frekvenci, mírně zrychlil a od Kanaďana se odpoutal. Při poslední obrátce na Alii Drive už zdravil diváky, nevěřícně kroutil hlavou, jako by nemohl uvěřit, že v záři slunečních paprsků probleskujících mezi mraky vyhraje svůj druhý ironmanský titul v řadě za sebou.
Jeho čas v cíli: 8:29.56 a první slova: „Ty vole, to je vedro“ („Man it’s hot out here“).

O 3:10 později proběhl cílem druhý Peter Reid, který překonal potíže posledních dvou let a dosáhl návratu, který jen málokdo očekával. 5:38 za Reidem dokončil přetěžký závod Brown, následován neúnavným Hellriegelem.
„Nejtěžší závod, jaký jsem tady jel,“ prohlásil DeBoom, který v roce 1999 skončil třetí, v roce 2000 druhý a o rok později poprvé zvítězil. „Naprosto brutální.“

Vítězství Badmannové vypadají snadně

Natascha Badmannová, přezdívaná „usmívající se vrah“, zvítězila letos potřetí za sebou a začíná se blížit legendám, Erin Bakerové a Paule Newby-Fraserové. Bylo to po červnovém triumfu v závodu Blackwater EagleMan v Marylandu druhé výrazné vítězství sezóny, a hned v Koně, Mekce triatlonu. Natascha v závěru nijak nepospíchala, mávala, poskakovala, rozesílala vzdušné polibky do všech stran, aby cílovou čáru přehopsala v čase 9:07.54. Na druhém místě doběhla Nina Kraftová (Něm.), s odstupem 6:32 jako by nevěřila, že i když dala do závodu vše, na NB to prostě nestačilo. Třetí místo si zajistila během za 3:09 Lori Bowdenová.