Extrémní podmínky na jihu Afriky mu vynesly havajský slot

27.04.2012 -
Václav Petrásek se triatlonu naplno věnuje dva roky a na začátku letošního přípravného období se rozhodl získat havajský slot. Vyšlu mu to hned na poprvé a nyní prožívá euforii. Cesta za slotem však byla trnitá a náročná. Více se dozvíte v rozhovoru.

Na Ironmanu South Africa jsi získal slot na Havaj? Jaký je to nyní pocit? Stálo to za to?
Nějak jsem se v poslední době hodně fixoval na slot na Havaji, tak  jsem strašně rád, že to vyšlo s velkou dávkou štěstí už letos. Štěstí  - 3 sloty pro můj AG 35-39, já skončil 4. a jeden nevzal, 5. Brazilec  s maratonským časem 3,04 doběhl minutu za mnou. TT se věnuji 3. rokem,  předtím jsem jen 1 rok jezdil mtb. Ale když říkám věnuji, tak to  myslím na 99%, a to díky svému svobodnému povolání (advokacie) a  pochopení a podpoře rodiny. Nyní jsem rád, že mám hned na začátku sezóny splněn svůj sportovní cíl a můžu to dělat pouze pro radost a  bez tlaku, který jsem sám na sebe vyvíjel kvůli vysněnému slotu.

Jak moc usilovně ses připravoval získat slot Havaj?
Trénuji cca. 20-25 hod týdně (mimo TRI i TRX, posilovna, power jóga,  race walker atd. ve svém „domovském“ fitku www.vitasana.cz), s růstem  výkonnosti postupně přidávám na intenzitě a vymýšlím různé motivy, aby  to bylo pestré. Spíše trénuji několik denních fází do 1,30 hod, ale bylo to dáno hlavně nemožností dlouhodobě se zdržovat venku během zimy  a na začátku jara. Týden jsem najížděl na Fuerteventuře. Snažím se každý týden závodit. Jsem vlastně takové "Petrovo dítě" - trénink,  časté závodění, výživa, aktivní regenerace, jen nejsem takový pohodář  jako on... Patří mu můj velký dík za bezpočet rad a podporu za ty 2 roky, společné tréninky během posledních 3 týdnů, skvělé vyladění,  pohodovou atmosféru v Africe a detailně propracovanou závodní taktiku.  Bez něj bych to nikdy nedokázal.

Jak jsi byl spokojen se svým výkonem v závodě? Jak ses vyrovnal s náročnými podmínkami?
Byl jsem na ně psychicky připravený a věřil jsem si. Plavat se pořádně nedalo, tak jsem to pojal rekreačně a šetřil síly. Zvolil jsem navíc  "špatné nohy", byli jsme sami 2 (já a nohy) asi 100 m zleva, když  hlavní balíky závodníků plavali proti proudu po kupě mnohem rychleji.  Vlny mi ale nedělají zle od žaludku, vím, že mnozí zvraceli a muselo  to poznamenat jejich výkon v celém závodě. Na kole jsem se taky  šetřil, jel max. 150 tepů, co nejvíce jedl, držel aero pozici proti  větru a po větru se to snažil co nejvíce napálit. Závodit jsem začal až po 21 km běhu, posledních 21 km jsem měl cca. 20. nejlepší mezičas  celkově. Tedy přesně jsem dodržel pokyny, které mi Petr nastavil s  ohledem na trasu, klimatické podmínky a mou trénovanost. Paradoxně  tento IM mě bolel ze všech doposud 5 absolvovaných nejméně. Nemám  rychlost, jsem spíše vytrvalec, a proto mi vyhovují pomalé a hodně obtížné závody. Fyziologicky mi nesedí vedro, které tam letos nebylo.  Takže když to shrnu, podmínky závodu mi naprosto vyhovovaly.

Kdy ti bylo na trati nejhůře?
Posledních 20 km maratonu to už bolelo, asi klasika. Petr mi cca. na  32. km řekl, že jsem 4., že slot visí dnes nízko a ať jdu v posledních 5 km do "pain cave"… do té jsem se sice nedostal (myslím ještě nikdy), ale snažil jsem se prostě běžet co nejrychleji. Byla to klika, o žádném Brazilci jsem neměl potuchy. Ale vyšla duha a já už myslel na Havaj (myslel jsem, že je v závodě 50 slotů a že bude brát prvních 6 v mém AG, tohle diletantství mi ale psychicky pomohlo, celou dobu jsem běžel uvolněně v domnění, že už slot mám v kapse) a zpíval si havajskou píseň "Somewhere over the rainbow". Potkal jsem Mildu Bayera  v triku TRI LIFE a fandily mi české kočky (manželky ostatních  závodníků).... Takže euforie asi potlačila bolest.

Jaké jsou tvé další závodní plány?
Kromě tréninkových závodů každý týden chci Český pohár v dlouhém TT,  hlavně Moraviamana, Slovakmana a pak asi IM Challenge ve Vichy s  Petrem. Pak Hawaii, tam si to ale pojedu hlavně užít, sportovně nemám  na nějaký extra výsledek a může to být naposledy.

Hodnocení:
Přečteno 1882x

Komentáře

. Reagovat
Vabroušek přeci Reagovat
Re: Vabroušek přeci Reagovat
Re: Vabroušek přeci Reagovat
gratulace Reagovat
Re: gratulace Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
18.4.19Jsem rád, že jsem republikový titul získal na domácí trati, říká Martin Semerád
16.4.19Radka Kahlefeldt třetí v Melbourne. Petr Michovský druhý na Floridě
13.4.19AQUATLONOVÉ TITULY ZÍSKALI SEMERÁD A SVOBODOVÁ
10.4.19Závod v Salou ukázal opravdové rezervy, říká Petr Soukup
9.4.19Nabitý víkend : Aquatlon, Xterra, Swimrun, Ironman
5.4.19První české sloty na Havaj. XTERRA se u nás opět rozjíždí na plný plyn.
2.4.19Už se nemůžu dočkat prvních závodů, říká Tomáš Řenč
31.3.19Plavecké tréninky pro inspiraci - 3 varianty
27.3.19Rád bych startoval na MS 70.3 v Nice, říká Lukáš Kočař
26.3.19Vodičková vítězí na Filipínách. Bradley Weiss ovládl Challenge 70.3. Taiwan