Vabroušek kraloval na Doksymanovi!

23.08.2009 -
Petr Vabroušek zvítězil na středních tratích okolo Máchova jezera. Druhý skončil Jaroslav Brynda a třetí Venca Francke. V ženách kralovala Kateřina Loubková. Více v podrobné reportáži.

Triatlonový festival na Máchově jezeře odstartoval sobotními plaveckými závody. Na trati 750m triumfoval Zbyněk Hraše před Pavlem Mužíčkem a Vencou Franckem. O hodinu později startoval závod na 3000m a tentokráte si Pavel Mužíček již vítězství pohlídal.

Odpoledne byl na programu sprint triatlon. Způsobem start cíl zvítězil takřka v domácím prostředí Venca Francke, závodící v dresu Astma teamu, před Petrem Vabrouškem a mladým šestnáctiletým závodníkem Zahálkou z litvínovské triatlonové líhně.

„V polovině tratě běhu jsem stáhl náskok na Vencu na 15 vteřin, avšak ve vysokých otáčkách tělo odmítalo poslušnost a ztrátu jsem již nesmazal. Taková rychlost už není pro moje tělo,“ glosoval s úsměvem Vabroušek, který se před závodem zúčastnil obou plaveckých závodů.

Dodejme, že Petr stále pracuje na zlepšení plavecké výkonnosti. Minulý týden si pořídil speciální plavecký trenažér. „Po dvou trénincích jsem měl pěkně rozsekané tricepsy. Člověk tam nic neošidí.“

V neděli v 10 hodin nastal vrchol celého víkendu. Takřka 170 účastníků se vydalo pokořit halfironmanské tratě. Po loňské úspěšné premiéře se sešla na startu solidní konkurence.

Dva plavecké okruhy a poctivých 1,9 km zvládl nejrychleji Venca France. Jako druhý vylézal Jarda Brynda, následoval jej Hraše, Vítek, Cikrt, Slatinský, Vabroušek a další.

Na špici se držela dvojice Brynda Francke, avšak na 20km je strojovým tempem předjel Petr Vabroušek. Každým dalším šlápnutím se vzdaloval zbytku startovního pole a trať o délce 92 km zvládl za 2:18:47.

Krizi na 75 km si prodělal Venca Francke a ztratil kontakt se skvěle jedoucím Bryndou, který se objevil v depu na druhé pozici. Na průběžné čtvrté příčce figuroval Zbyněk Hraše před Janem Strangmüllerem. Po cyklistice musel ze závodu odstoupit Lukáš Slatinský z důvodu natažené Achilovy šlachy. Jednalo se o jeho první nedokončený závod vůbec.

O vítězi nebylo pochyb a Petr Vabroušek byl po závodě se svým výkonem spokojen. „Kolo mi dnes jelo parádně. Byl to povedný tréninkový víkned,“ dodal.

Překvapení se nekonalo a druhé místo si s přehledem pohlídal Jaroslav Brynda. Závody si užívá i přesto, že podstupuje náročnou alternativní léčbu  atopického ekzému. V tréninku jej toto kožní onemocnění velice sužuje a jeho závažnost pochopí jen jedinec, který se s podobným problémem setkal. „Vše je to ve stravě. Kortikoidy přes opakované nasazení nezabíraly, a proto jsem se na minulý rok na podzim rozhodl jít tou trnitější cestou. Přináší to zlepšení, ale je to běh na dlouho trať.“

Za mohutného potlesku a bouřlivého přivítaní si bronzové místo vychutnal Venca Francke. Pět vteřin po doběhu již v ruce dřímal od jeho fanoušků půllitr točeného pivka a s radostí se napil. Stejně jako Petr Vabroušek zvládl čtyři závody během dvou dnů.

„Jelikož chci triatlon provozovat až do hrobu, je jasné, že budu pozvolna inklinovat na delší tratě. Lákají mě i nějaké extremní triatlony, hledám například 24 hodinový závod, ale zatím bez úspěchu,“ řekl mrzutě. Triatlon je pro tohoto pohodáře, básníka a punkera opravdu zábava a životní styl. „Musím běžet, v 17 hod otvírám krčmu kousek odtud,“ dodal a stylovým krokem odkráčel.

Čtvrtý skončil po nejrychlejším běhu Rexa Martin a pátý Jan Strangmüller, který se příští víkend chystá na Ironmana do Podersdorfu.

V ženách bojovalo o vítězství 12 závodnic. Po úvodní disciplíně se na špici usadila sympatická Veronika Andršová. Během cyklistiky ji předjeli obě sestry Loubkové. Jako první protnula cílovou pásku Kateřina. Druhá skončila Ivana Loubková a třetí Andršová hájící barvy Etriatlon teamu.

Závodu se tréninkově a ve volném tempu zúčastnil i Karol Džalaj. Absolvoval jen úvodní dvě disciplíny. V sobotu se zúčastnil MSR na středních tratích v Bátovcích. Bohužel opět skončil druhý. „Porazil mě  Pavol Šimko. Ke konci kola jsem mu cukl a na běhu jsem se pokusil dvakrát mu uniknout, avšak bez úspěchu. Pavol zaútočil dva kilometry před cílem a na jeho atak jsem již neměl síly,“ dodal. Porážka ho mrzela, ale nezapomíná, že se jedná jen o sport a nebere jej smrtelně vážně. Dodejme, že třetí skončil Filip Kristl a čtvrtý Lukáš Vrobel.

Pořadatelský tým se těší za rok na viděnou!