Wanaka z pohledu Petra Horáčka

25.01.2007 -
Zdravím čtenáře eTriatlonu.cz ze Sydney, kde čekáme na další let při zpáteční cestě z Wanaky na Novém Zélandu, kde se v sobotu konal závod série Challenge na ironmanských distancích. Startovalo se za mírného deště a klidné hladině při teploty vody 16°C a vzduchu 20 °C.
Poprvé jsem zde v reálu viděl na startu závodníky jak s neoprénovými čepicemi, tak rukavicemi i neoprénovými návleky na chodidla. Takto vyzbrojen byl i Petr Vabroušek, pro kterého se pak díky plaveckým rukavicím stal závod dramatem, bohužel však ne na sportovním poli :-( O detailech Petr píše ve Svém příspěvku na „triatletu“.

Po startu jsem se snažil plavat pěkně zostra, jednak proto, že plavání je jediná disciplína, které se  pod dohledem Petra Valeše systematicky věnuji a taky proto, že jsem měl sázku s Petrem V., že mi nenadělí 10 minut. Výsledný čistý čas bez depa za 62min28s je zatím mým maximem. Cyklistika probíhala na jednom okruhu a i s ohledem na  menší startovní pole, tak jak jsem vyjel, tak jsem i dojel, aniž bych někoho potkal. S výsledným čistým časem 6:05 u mne zavládla vcelku spokojenost. (zapomenutou hrazdu jsem měl půjčenou od místního delera)  Je však pravda, že pro lepší čas nestačí pouze chodit na spining. O trati běhu jsme předem nic nevěděli, ale předpokládali jsem něco příjemného okolo jezera. O to větší bylo překvapení, když půlka tratě vedla po bikových cestách s pískem , trávou a kořeny a půlka byla po asfaltu s prudkými výběhy a seběhy. Jediný, kdo si tuto trať užíval byl zřejmě pouze Petr V., který mne předbíhal na začátku jeho druhého zároveň posledního kola. Já se snažil minimalizovat chůzi a uhájit své páté místo před dotírajícím soupeřem z age group. Výsledný čas běhu 4:11 nebyl zklamáním tak jako nebylo ani s celkovým časem 11:29.

Po doběhu mi Petr V. vyprávěl, jakým způsobem byl poškozen jeho sportovní výkon, kdy z důvodu použití neoprénových rukavic, byl po skončení závodu a dlouhých diskuzí diskvalifikován ředitelem závodu. Petr byl velmi zklamán, ale než jsme odlétali domů, tak už byl ve formě. Následující den po závodě nás totiž hnal na horskou tůru na vrch Roys ležící v 1600m a musím přiznat, že několikahodinové stoupání a následný sestup bych po závodě nikomu nedoporučoval. Petr, jak jinak, tam už pobíhal jako kamzík a stále obtěžoval, že mu nic není, prostě český Vabr :-)

Ve věci nákladů jsem letenku i s kolem pořídil za cca 48 tis.Kč a nenáročné ubytování lze dohledat do 600?-Kč/noc. Náklady na stravu jsou v podobných cenových relacích jako u nás.
Tento závod s ohledem na termín konání, kdy není jiných doporučuji a to i proto, že se lze vyhřívat na sluníčku, shlédnout velmi mnoho zajímavých přírodních příležitostí mezi než patří i ptáci/neptáci KIWI, které jsme měli možnost vidět, tak i potkat lidi, kteří milují sport v každé podobě a v každém věku.