V téhle divné době mi chybí parta závoďáků, říká Michal Piloušek

11.12.2020 -
Michalovi Pilouškovi a jeho organizátorskému týmu se povedlo i letos uspořádat další ročník Světového poháru Xterra v Prachaticích. Co všechno museli překonat, jak závod vyšel a jaké jsou jeho odvážné plány do další xterrácké sezony?více v rozhovoru

Jak hodnotíš letošní ročník Světového poháru XTERRA Prachatice?

Začal bych tím, že se celá příprava musela během koronakrize hodně měnit a přizpůsobovat aktuálním podmínkám. Začátkem roku jsme měli našlápnuto na parádní inovace a skvělé zajištění. Měli jsme domluvené zajímavé sponzory, vyjednanou spolupráci s ČTA i se světovou XTERRA federací.

Do čeho všeho pak „hodil vidle“ covid 19?

Během dvou měsíců jsme přišli o tři pětiny rozpočtu, hodně sponzorů bohužel muselo snížit podporu nebo odstoupit od spolupráce. Koncem dubna jsme zvažovali, jestli vůbec závod zvládneme uspořádat a jaký to bude mít smysl. Ale rušit jsme to vzhledem k závazkům a zaplacené licenci vlastně nemohli. Měli jsme v plánu after party v podobě koncertu Davida Kollera, obří led cílovou bránu, tři velkoplošné obrazovky a další parádní věci.


Jak jste to tedy nakonec zvládli?

V rámci svých omezených možností snad se ctí. Snažili jsme se, aby se úspory co nejméně dotkli závodníků a jejich zážitku. Šetřilo se na show, doprovodných aktivitách a maximum věcí jsme si dělali sami. Hodně věcí jsme si museli udělat sami, stali se z nás napůl truhláři. Třeba lávku mezi jezerem a prvním depem, kompletní trasu ShortTracku s překážkami nebo prosekání celé cyklistické trati jsme dělali svépomocí vlastně ve čtyřech lidech. V srpnu navíc v Prachaticích onemocnělo covidem hodně lidí, takže bylo do poslední chvíle nejisté, za jakých podmínek, a jestli vůbec se bude závod konat. Například zákaz vydávat společnou večeři pro závodníky nebo připravit tradiční cílový ovocný bufet jsme dostali jen několik dní před závodem.

Jak vyšel samotný závodní víkend?

Proti loňsku vyšlo parádní slunečné počasí, což na atmosféře závodu hodně přidá. V pátek jsme jako pilotní experiment zařadili závod XTERRA ShortTrack, který přenášela Česká televize. Přenos a záznam měl celosvětovou sledovanost kolem 3 milionů diváků, což je paráda. Vysílala jej poprvé také internetová televize TriathlonLIVE a přenos běžel i na Facebooku. Doufám, že právě živé přenosy s délkou okolo 45 minut hodně zatraktivní náš sport. Důležité bylo, že v mužské špičce se pohyboval Lukáš Kočař a mezi ženami byly vidět Helena Karásková a Jindřiška Zemanová. Díky všem závodníkům za skvělé výkony a slova podpory.

V hlavním sobotním závodě bral Lukáš Kočař nakonec „bramborovou“ medaili. Co říkáš na jeho výkon?

V tak nabité konkurenci, která i letos do Prachatic zavítala, je to parádní výsledek. Kdyby neměl tak nabitý závodní kalendář a týden předtím nejel Pilmana, tak věřím, že to mohlo být na medaili. Ostatně svojí světovou extratřídu prokázal Lukáš o měsíc později v Itálii, kde skončil druhý a porazil i suverénního Francouze Serrierese.


Hodně se diskutovalo o nepříjemnosti, která potkala českého reprezentanta Karla Duška. Po těžkém pádu byl odvezen sanitkou do nemocnici. Kolo zůstalo v lese a někdo ho odcizil…

Závody pořádám od roku 2002 a nikdy se mi nic podobného nestalo. Do dneška je to pro mě dost nevysvětlitelná záležitost. Mnohokrát jsme na inkriminovaném místě byli, spolupracovali jsme s Policií, ale kolo jsme bohužel nenašli. Na sociálních sítích se už podařilo na nové kolo Karlovi vybrat významnou částku a my jsme alespoň trochu také přispěli. Přemýšlíme, jak podobným situacím předcházet do budoucna. Pravděpodobně nasadíme do pelotonu rozhodčí na elektrokolech. Budou nejen dohlížet na dodržování pravidel, ale také zvýší bezpečnost a budou k ruce závodníkům s problémy. 

Jaké byly reakce závodníků po závodě?

Především panovala všeobecná radost a vděk z toho, že závod mohl vůbec proběhnout. Byl to letos největší a vlastně jediný opravdový závod XTERRA seriálu. Měli jsme velké štěstí, že mohl závod celkem normálně proběhnout. Snad příští rok pojedeme už v normálním režimu.

Zmínil jsi zlepšení spolupráce s ČTA, která v minulosti, co se týče XTERRY, nebyla vždy ideální. Jak to vypadá?

Plno věcí jsme si vyjasnili a hodili za hlavu předchozí rozpory, ona ta současná krize možná všem prospěla, i já si uvědomil, jak malicherné některé spory a debaty jsou, když nám jde vlastně o stejnou věc. ČTA si je vědoma důležitosti role terénního triatlonu v rozvoji mládeže a máme tak společný zájem na dobré věci. Moc mě potěšilo, že do Prachatic na světový pohár přijel osobně i Tonda Bauer (předseda ČTA) a mohl vidět na vlastní oči naší práci. Začínáme spolupracovat i na poli komunikace s ETU, ITU a světovou federací XTERRA a vymýšlíme nové projekty. Výbornou zprávou je, že pracujeme na jednotných světových pravidlech pro terénní triatlon, která budou platit jak pro závody XTERRA, tak pro ty pod hlavičkou ITU a ETU.


Co to konkrétně znamená?

V příštím roce plánujeme uspořádat tzv. „náborový závod.“ Tedy zjednodušeně řečeno terénní triatlon bez velké technické obtížnosti. A vtáhnout tím do triatlonu víc dětí i dospělých, kteří se věnují běhu nebo horským kolům. Kromě toho připravujeme zbrusu nový závod s puncem triatlonového republikového šampionátu nebo etapový závod v běhu do vrchu. Konkrétní data a detaily dáme sportovní veřejnosti už brzy na vědomí. Hlavním závodem roku ale budou znovu Prachatice, které zůstávají součástí světového i evropského poháru. Datum konání je 18.-20. června, přihlášky už běží na www.xterra.cz.

Kromě pořádání běžeckých, duatlonových a triatlonových závodů kolem rodných Prachatic jsi nově začal pracovat pro světovou federaci XTERRA. Co máš na starost ve své agendě?

Jsem členem nejužšího pětičlenného mezinárodního týmu a mojí hlavní náplní je právě implementace nového závodního formátu – ShortTrack. Nastavujeme pravidla, pokyny pro pořadatele, prezentace pro sponzory a podobně. Pokud se dá vše do pořádku, tak samozřejmě tato práce obnáší hodně cestování do míst konání závodů a příprava specifických tratí pro ShortTrack. Cílem je už brzy nabídnout více závodů ShortTrack v Evropě a v roce 2022 i ve světě. Také se nyní zabývám redukcí plastů a vůbec odpadů během závodu. Hledáme náhražky za masově používané plastové jednorázové produkty, redukujeme pohyb motorových vozidel, snažíme se používat více elektromotory a podobně. Vážím si spolupráce s mistrem světa XTERRA z roku 2005 Nicem Lebrunem, který je vlastně mým šéfem. Je to obrovská čest a příležitost zastupovat Českou republiku v globálním týmu XTERRA.

Každoročně jsi také organizoval „zájezd“ nejlepších tuzemských xteráků na havajský šampionát. Budeš mít na to kapacitu i příští rok?

Vzhledem k mojí práci budeme muset najít někoho, kdo s výlety pomůže. Já pravděpodobně budu muset víc času obětovat samotnému závodu, ale určitě i přesto výlet na Havaj uspořádáme! Mám na naše společné cesty jen ty nejlepší zážitky a moc mi parta závoďáků v téhle divné době chybí.


foto: Carell Du Plessis


    

-------------------------------------------------- 

Hodnocení:
Přečteno 1395x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář