Členitý terén s velkým převýšením je pro mě jako dělaný, říká Petr Cmunt, druhý z Krušnomana

17.05.2019 -
Dvacetiletý triatlonista Petr Cmunt si v sobotu doběhl pro stříbrnou medaili na náročném horském duatlonu Krušnoman. O tomto skvělém výsledku ve velmi kvalitní konkurenci rozhodl nejrychlejším výkonem v druhé běžecké části. Více v rozhovoru

V sobotu jsi vybojoval stříbro z Krušnomana. Jaké jsou tvé dojmy po tomto náročném závodě?

Stihl jsem to všechno, co se dalo vstřebat ještě v den závodu. Byl to dlouhý den, ale prali jsme se s podmínkami statečně, myslím. Druhý den pro mě nebyl nikam výjimečným, vyměnil jsem kolo za sekačku a šel se vychodit na zahradu..

S jakým cílem a ambicí jsi šel na start závodu v dešti a zimě?

Když Tomáš Langhammer vyhlásil facebookovou soutěž a lidé měli tipovat tři nejlepší závodníky, kteří v sobotu dorazí do cíle, kamarád Jaroslav Soldátek mě napsal na druhé místo. Psal jsem mu tam z legrace, že budu po noční, ať dá jiné tipy a on mě dal tedy na třetí. Na posledním výběhu do cílové rovinky jsem ho míjel a říkal mu, že měl pravdu, že jsem fakt druhý, on tomu nemohl uvěřit a ptal se mě: „Jako druhý v kategorii?“ odpověděl jsem: „nee, celkově..“ Před závodem jsem si četl startovní listinu a říkal si, že bych ideálně alespoň rád obhájil šesté místo z loňského ročníku. Dopadlo to nad očekávání. Připravuji se asi jako každý účastník takových těžkých závodů celoročně, nějakou zvláštní přípravu na tento závod jsem nedělal.

Co je pro tebe Krušnoman?

Mám tento závod ve velké oblibě. Rád se sem do Sport areálu Klíny vracím. Již v roce 2015, když jsem tu byl poprvé, jsem přijel celkově tuším 11. Mám vrchařskou postavu, proto je tento členitý terén s velkým převýšením pro mě jako dělaný.

Měl jsi připravenou strategii do závodu? Jak se závod vyvíjel?

Strategii jsem připravenou neměl, postupem času jsem zjišťoval kolik kdo má ještě síly, protože to byl první závod do poháru Czechman Tour, tudíž i první zjišťování výkonnosti jednotlivých závodníků po zimě. Jak už bylo řečeno, tento náročný profil trati mi sedí, mám raději teplejší podnebí při závodě a ten déšť v úvodu cyklistické časti nebyl také úplně příjemný, ale závod jsem objel bez pádu a křečí, až mě udivilo, že nohy nemám nijak ztuhlé, až na ty chodidla na začátku běžecké části. Díky dobrému rozvržení sil mi zbylo ještě hodně energie, kde se pro mě rozhodovalo v konečném pořadí v cíli a vyšlo to. Při posledním pěti-kilometrovém okruhu byla strategie běžet naplno a seběhnout švýcarského závodníka, což se také podařilo. Závěrečný běh mi seděl, trochu jsem odpočíval na kole, ale neudělal bych to jinak, běh jsem si užil. Jak se závod vyvíjel, měl jsem nějakou představu, ale po výběhu z druhého depa, kdy jsem necítil chvíli zmrzlá chodidla, jsem nedoufal v tak dobrý výsledek.

Během závodu se po trati nepohybovalo mnoho motorek s rozhodčími. Jelo se na čelo podle draftingových pravidel?

Každý máme nějakou zodpovědnost, respekt a pokoru, jak k jednotlivým závodníkům, tak k rozhodčím, pořadatelům a pravidlům, navzájem se známe a jestli v závodě není povolený drafting neboli jízda v „háku“, tak se to snažíme dodržovat, ať už kolem nás motorky s rozhodčími jezdí nebo ne. Respektujeme pravidla.

Na cyklistické části se děly trochu zmatky, když jeden z pořadatelů poslal čelo závodu do druhého okruhu bez projetí kolem depa, tedy o tři čtyři kilometry míň. Tuto část jste pak museli projet až na závěr. Jak jsi to vnímal?

Byl jsem trochu překvapený. Jel jsem docela rychle, měl jsem namířeno dolů, jel jsem tady na jistotu jako každý rok. Trať si v této křižovatce pamatuji a vím, že měl přijít „sjezd, občerstvovačka, otočka a znovu nahoru do kopce.“ Vozím si svoji stravu, kterou mám na závody vyzkoušenou a pití jsem vzhledem k chladnému počasí také moc nepotřeboval, ale zmatek to byl, nevěděl jsem, jestli mám jet dál, kolem mě zrovna nikdo nebyl a tak jsem jel pomaleji a čekal, co se bude dít. Dojela mě dvojice Kočař, Jílek, přičemž Lukáše z nás poslali tuším jediného správně a nás pak následně po druhém kole čekal výjezd a sjezd oné smyčky. Takže byl závod nakonec myslím spravedlivý ke všem.

Lukáš Kočař obhájil loňský triumf s velkým náskokem. Co říkáš na jeho předvedený výkon?

Lukáš potvrzuje opět skvělou formu, má rychlost a sílu z olympijského triatlonu, o který jsem byl kvůli špatnému plavání a handicapu levé ruky již dříve ošizen. To vše společně s jeho vytrvalostí z něj dělá výborného závodníka, vítězství si pohlídal a obhájil. Je pokorný, sympatický a skromný, gratuluju mu.

Proběhly nějaké oslavy?

Byl to dlouhý den, na vyhlášení jsem se po doběhu do cíle těšil, ale Tomáš Langhammer odvádí každoročně skvělou práci. Technické zázemí zde je skvělé. Sprchy, masáže, dobré jídlo po závodě, to všechno je tu k dispozici, člověk u toho stihne trochu relaxovat a odpočívat, když už nic nemusí, do toho všeho si navzájem říkáme dojmy z trati a za chvíli je tu najednou vyhlášení. Doma jsem dostal večer dobré jídlo, šel se projít s přítelkyní, vybalil a vypral věci a šel spát, víc se toho za ten den už snad stihnout nedalo.

Kdy a jak jsi začal s triatlonem? Jak vypadá tvůj trénink?

Jako menší jsem začínal s atletikou, ale odjakživa jsem měl raději cyklistiku. Není to úplně nejlevnější sport, od rodičů jsem měl a mám jak finanční podporu, ale mám ještě mladšího brášku Ondru, se kterým jezdíme na kole. Naplno jsem se začal ale cyklistice věnovat před čtyřmi lety, společně s plaváním, kdy jsem si začal vydělávat a mohl si pořídit lepší závodní materiál. S přítelkyní zvládáme zase přípravu na běžeckou část, protože je atletka, ale chtěla by se triatlonu také začít věnovat. Mám i nějakou svou individuální přípravu, ale bez trenéra můj tréninkový program někdy nemá dostatečný řád a pravidelnost. Jsem umělecký řezbář, takže se společně se sportem a prací věnuji ve svém volném čase, kterého je po málu ještě uměleckým činnostem. Asi nejsem tréninkový tip, mám každý víkend v sezoně alespoň jeden závod, když ne, což se téměř nestává (smích), tak jsem nevrlý a snažím se najít nějaký jiný podobně zajímavý program.

Jaké dosavadní úspěchy stavíš nejvýš?

V roce 2015 jsem vyhrál v kategorii do 24let český pohár v duatlonu a byl druhý na mistrovství republiky v terénním duatlonu, tehdy jsem začal s triatlonem. V roce 2016 jsem vyhrál mistrovství republiky v terénním duatlonu a druhé místo v Dlouhém silničním duatlonu. V roce 2017 jsem vybojoval třetí místo na mistrovství republiky v terénním triatlonu, mistr republiky v dlouhém silničním duatlonu i silničním triatlonu. V loňském roce jsem se stal vítězem českého poháru v dlouhém silničním triatlonu Ford Czechman Tour v mé věkové kategorii do 24let a celkově obsadil 8.místo. Získal jsem titul mistra české republiky v dlouhém silničním duatlonu v Klínech, celkově 6. místo , ½ Ironmanu v Pardubicích s názvem Czechman a vyhrál mou agegroup i v Ironmanu v Otrokovicích s názvem Moraviaman, celkově obsadil 22. místo v čase 9:42:30, jež byl můj největší loňský cíl a výsledek. Letos mohu připsat tedy druhé místo z Krušnomana, jež byl již mým letošním 15. závodem.

Tak to je slušná porce. Které závody máš ještě v plánu absolvovat?

V loňském roce jsem stihl objet 51 závodů, což si myslím není málo, letos bych chtěl počet trochu snížit a spíše jít závody kvalitněji. Plánuji být na závodech do poháru Czechman Tour, pak nějaká Kola pro Život a Author cup, tréninkové triatlonové závody v okolí jako je například multisportovní seriál závodů Král středohoří, ale chtěl bych jet nějaké zahraniční závody XTERRA  a evropský pohár, jež bude letos v Prachaticích a pokusit se nominovat někam dál.