Xterra World Championship 2018

29.10.2018 -
V neděli 28.10. na havajském ostrově Maui startovalo MS Xterra na tratích 1,5km plavání 32 km horské kolo a 10,5km běh. Překvapivým vítězem se stal Rom Akerson (Kostarika) následovaný loňským mistrem světa Bradley Weissem (JAR) a Sameme Osbournem (NZL).

V ženách ovládla závod stylem start cíl Lesley Patterson (Velká Británie) stíhaná mexičankou Michele Filippo a třetí finišovala Lizzie Orchard (NZL). V závodě startovalo 750 závodníků z celého světa. Závodu se zúčastnilo i 19 českých xteráků a xteraček.

Podmínky byly opravdu náročné a místy až brutální. Kromě velkých vln byla obtížná zejména cyklistická trať, která spíše připomínala bahenní lázně – to vše za vysoké teploty a vlhkosti vzduchu.

Velmi často museli závodníci s kolem běžet, protože nánosy bahna jízdu nedovolovali. Své by k tomu mohl říct Lukáš Kočař, který aspiroval na přední příčky ale pád na 9 km a ulomená přehazovačka mu tyto naděje vzali.

Na druhou stranu obrovským překvapením bylo celkové 10. místo Karla Duška, kterého následoval 16-tý Ondřej Petr. Tyto „mladé pušky“ v kategorii 20-24 let vybojovali zlatou a stříbrnou medaili.

Titul mistryně světa si vybojovala zkušená Jindřiška Zemanová (35-39) a pro stříbro si doběhla Jana Brantlová (20-24). Veterán Pavel Jindra jel závod na půjčeném a číslo větším kole (vlastní se ztratilo cestou na Havaj) a i navzdory tomu se také může pyšnit titulem vicemistra světa v kategorii 40-44 let!

Medailové žně završil zlatem Michal Piloušek v kategorii organizátorů závodů. O vysoké kvalitě českých xteráků svědčí i to, že Dušek a Zemanová byli nejrychlejšími amatéry v celém startovním poli!

Těsně pod stupni vítězů finišovali Kateřina Mertenová (25-29) a matador Miloslav Smutek (65-69). Čěští triatleti se na Havaji určitě neztratili a stylově oslavili den vzniku Československa  Přejeme jim šťastný návrat domů. ALOHA!