Sezona 2016 předčila všechna moje očekávání, říká Flora Duffy

23.01.2017 -
Triatlonistka z Bermud Flora Duffy vloni získala dva tituly mistryně světa v triatlonu. Opanovala celkové bodování WTS seriálu a potřetí triumfovala na Xterra šampionátu. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor pro Etriatlon s jednou z nejlepších triatlonistek současnosti.

Získala jsi titul mistryně světa v celkovém bodování WTS seriálu závodů, potřetí jsi kralovala na Xterra šampionátu na havajském Maui, ve finálovém závodě WTS v mexickém Cozumelu jsi porazila i olympijskou vítězku Američanku Gwen Jorgensen. Fantastická sezona.. 

Ano. Sezona 2016 předčila všechna moje očekávání. Nyní bude velmi obtížné zůstat na vrcholu. Jsem velmi ráda, že jsem zvítězila v obou triatlonových disciplínách a hodně si cením tohoto double. 

Jak jsi oslavovala tyto triumfy? 

Po sezoně bylo pár týdnů odpočinku, takže jsem oslavovala mnohokrát. Nyní už se začínám koncentrovat na další závody a pořádně mi začíná docházet, čeho jsem vloni dosáhla. Rok 2016 si budu pamatovat asi ještě hodně dlouho.. 

V jednom rozhovoru jsem četl, že za tvým loňským úspěchem stojí především zlepšení na běžecké části, že jste hodně zapracovali na tom, abys byla schopná běžet rychle i po těžké cyklistice, která je tvojí dominantou... 

Toto je jen jedna část, je to vlastně výsledek těžké práce několikaletého tréninku. V roce 2015 jsem už měla pár dobrých výsledků (skončila jsem celkově na sedmém místě konečného bodování), takže jsem věřila, že by to v roce 2016 mohlo být ještě trochu lepší. Nemám žádné kouzelné zaklínadlo – prostě tvrdá tréninková dřina a odhodlání.

 

Jako jedna z mála světových triatlonistek kombinuješ silniční a terénní triatlon. Dá se plně soustředit na obě odvětví? 

Obě disciplíny jsou pro mě odlišné, ale obě mám moc ráda. Je to pro mě zábava to střídat. Příprava na WTS je daleko náročnější.Úroveň ostatních závodnic je na nejvyšším levelu a musíte být připravena na 100%, jestli chcete pomýšlet na podiové umístění. 

Kde závodíš nejraději?

Nejraději mám dva závody. První je Xterra v Jihoafrické republice, je tam nádherná a těžká cyklistická trať, kamenná zahrada je něco neuvěřitelného. Druhým nejoblíbenějším závodem je WTS ve Stockholmu. Je to krásné město, trať je velmi technicky náročná a to mám ráda. Zvlášť ta dlažba při průjezdu depem. 


Vzpomeneš si na své triatlonové začátky? 

Velmi dobře. Začala jsem s triatlonem v osmi letech na rodných Bermudách. Měla jsem ráda běh a chodila jsem do plaveckého oddílu, tak jsem se jednoho dne přihlásila na triatlonový závod. Hodně mě to bavilo, takže jsem začala dělat triatlon závodně. 

Jaké podmínky máš v současné době na trénink? 

Nyní jsem ještě v Boulderu v Coloradu, ale příští týden odjíždím za teplem do Jihoafrické republiky. Moje tréninková skupina Apex Coaching má základnu v Boulderu a máme tam skvělé zázemí. Ve skupině je mnoho dalších kvalitních triatlonistů, což je výborné pro motivaci. Je zde mnoho plaveckých bazénů, parádní silnice a zajímavé terény na běh. Boulder je ve vyšší nadmořské výšce, což dělá tréninky obtížnější, a to je dobře. 

Jaký je život profesionální triatlonistky? 

Musím říct, že mám skvělý život. Můžu každý den dělat to, co miluju a často cestuji po celém světě, což je nádhera. Samozřejmě není to vždycky ideální, zvlášť když přijde nějaké zranění. V současné době dělím svůj život na tři místa – Boulder, Jihoafrická republika a Bermudy (tam žiju po sezoně). Cestování je pro mě také spojeno se setkáním se mnoha skvělými lidmi. 


Na Universitě ve Státech jsi vystudovala obor sociologie. Co tě k tomu vedlo? 

Chtěla jsem studovat obor, který se bezprostředně netýká sportu. Byla to pro mě dobrá změna, odpočinek od světa triatlonu a každodenního tréninku. Byla to skvělá doba, když jsem studovala – někdy bych se do školních lavic ještě ráda vrátila. 

Byla jsi někdy v České republice? 

Zatím ne, ale jednou bych ráda přijela. Slyšela jsem, že je to krásná země a že tam je zajímavý závod Xterra, takže bych svou návštěvu ráda spojila i s účastí na tomto závodě. 


Javier Gomez i Alistair Brownlee se netají svými plány startovat na Ironman Hawaii. Láká tě tato výzva v mekce triatlonu? 

Zatím o tom vůbec nepřemýšlím. Raději závodím 2 hodiny než 9… 

S jakým cílem vstupuješ do další sezony? 

Mým cílem je obhajoba loňského titulu, v závodním kalendáři mám i několik olympijských bezdraftových závodů a ráda bych znovu na Maui.. 

Co děláš, když máš volno? 

Mnoho volného času mi nezbývá, ale když ho trochu mám, tak ráda nakupuji a zútulňuji svůj dům (před nedávnem jsme se přestěhovali), ráda sleduji dobré televizní seriály.


Hodnocení:
Přečteno 656x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
23.3.17Challenge Šamorín pro všechny triatlonisty
22.3.17Plavání je skvělá zábava a regenerace, říká nadějná běžkyně Lily Bell
20.3.17Vše závisí na aktuální formě, říká Filip Ospalý ohledně dalších startů
17.3.17Trénink představivosti vyžaduje motivaci a odevzdání
16.3.17Vloni mě předběhla Caroline Steffen, letos jsem utekla já jí, říká Radka Kahlefeldt
15.3.17Zimní triatlon na Pradědu je jedinečný zážitek, říká Tomáš Jurkovič
13.3.17Nejdůležitější slovo měla rodina, říká Honza Wainer o svém návratu do závodů
6.3.17Těším se na další životní etapu, říká Jitka Rudolfová
4.3.17Jak si vedlo trio českých reprezentantů na prvním závodě MS ITU v Abu Dhabi
1.3.17Těším se, až se zase rozběhnu, říká Pavlína Švadlenková