Mendez a Duffy jsou vítězové havajské Xterry

26.10.2016 -
Mauricio Mendez a Flora Duffy ovládli havajskou Xterru. Česká stálice Helena Erbenová vybojovala 5. místo. Nejlepším Ironmanem byl Ben Hoffman. Nejvýraznější umístění v AG zaznamenal František Bulava. Více informací v následujícím textu.

Z Big Islandu, kde se nedávno konal legendární Ironman, se pozornost přesunula na nedaleký ostrov havajského souostroví – na Maui. Zde se o víkendu konalo Mistrovství světa v terénním triatlonu, neboli Xterra world championship. V elitní kategorii měla letos Česká republika pouze jedno želízko v ohni, ovšem velmi žhavé - Helenu Erbenovou, která v sezóně podávala stabilní výsledky. Ve věkových kategoriích startovalo osm českých závodníků.

Podmínky na Maui byly hodné mistrovského závodu – těžké podmínky měly prověřit všechny zúčastněné. Mužský závod neměl jasného favorita. Vysoké ambice neskrýval Ruben Ruzafa, který tu zvítězil v roce 2008, 2013 a 2014.  Loňské vítězství měl v plánu obhájit Josiah Middaugh. Náročné podmínky ovšem nejlépe sedly Mauriciu Mendézu z Mexika, kterému zbylo nejvíce sil do běžecké části a ovládl tak letošní ročník. S druhým místem se musel spokojit Ruban Ruzafa, který dominoval cyklistické části. Trio nejlepších doplnil Ben Allen. Ženský závod nekompromisním způsobem ovládla Flora Duffy, která zde zkompletovala vítězný hattrick. Bermudská závodnice je účastnicí tří olympiád. Druhé místo vybojovala Britka Paterson, třetí místo má Suzie Snyder. Helena Erbenová si z Maui odváží páté místo.

Výsledek obrázku pro xterra hawaii

Vedlejší, přesto velmi sledovanou kategorií je počínání specialistů na dlouhé tratě, kteří absolvují takzvaný havajský double -  tedy Ironman a Xterra. Tím nejlepším „obojživelníkem“ byl Američan Ben Hoffman, který v Koně finišoval na čtvrtém místě a na Maui obsadil sedmé místo v celkovém pořadí. Sebastian Kienle závod končil na 16. místě. Michael Weiss byl 22. Ovšem Rakušan Weiss ví, jak chutná zde vyhrát, to se mu podařilo v roce 2011.

České Age-Group

Nejrychlejším amatérem byl Jiří Kesl (20-24), který obsadil 8. místo ve své věkové kategorii. Nejlepší umístění v rámci AG má František Bulava, který byl 3. v M50.

M20-24: Marek Ryška 15. místo

M35-39: Vojtěch Buriánek 6. místo

M40-44: Jan Debnar 15. místo, Václav Petrásek 66. místo

M45-49: Marek Ščerba 34. místo

M50-54: František Bulava 3. místo

M60-64: Zděnek Orner 24. místo