Erbenová po tuhém boji obhájila bronz na ME v terénním triatlonu, Kubíčkovi k medaili chyběla minuta

1.06.2014 -
Česká reprezentantka Helena Erbenová na Sardinii nedaleko městečka Orosei obhájila bronzovou medaili v terénním triatlonu. V závodě, který se konal pod hlavičkou ETU (European Triathlon Union), jí sice nevyšlo plavání a nabrala velkou ztrátu, ale bojovala jako lvice a v cíli se mohla radovat z třetího místa. Jan Kubíček také obhajoval bronz, ale zbyla na něj neoblíbená bramborová pozice. Jiří Klíma uzavřel elitní desítku, Pavel Jindra obsadil 22. místo.

Evropský šampionát se vloni konal v rakouském Stroblu u jezera Wolfgangsee a Erbenová i Kubíček tam na zkrácených tratích získali bronz. Letos se na Sardinii v krásném areálu Gala Ginepro bojovalo na klasických tratích Xterry 1,5km plavání, 30km na kole a 10km běhu a medailově to cinklo pouze Erbenové. Ta po tuhém boji obhájila bronzovou medaili.

Bylo nádherně, žádné horko a počasí slibovalo krásný závod. Jenže Erbenové vůbec nevyšlo úvodní plavání. Zkušená závodnice ale zatnula zuby a v dalších dvou disciplínách jela na krev. A to se vyplatilo. „Jsem šťastná a z bronzu mám velkou radost. Letošní zimu jsem promarodila a cítila se špatně. Tenhle výsledek je pro mě povzbuzující a moc pro mě znamená,“ svěřila se Erbenová.

„Po plavání to se mnou vypadalo špatně. Z výkonu ve vodě jsem byla zklamaná, ale asi to byla daň za první plavání v závodě na otevřené vodě. Malé vlnky šplouchaly ze všech stran. Ztráta pět a půl minuty na první Katrin Müllerovou byla obrovská. Na kole jsem se prokousávala startovním polem, ale šlo to špatně i z důvodu nesmyslného pravidla, kdy nebyl povolen drafting s muži, což jde v terénu dost těžko. Asi na 24. kilometru jsem se dostala na třetí místo za Renatu Bucherovou a vedoucí Katrin. I když se mi pak v běhu podařilo na Švýcarku naběhnout kolem dvou minut, zůstala jsem na třetí pozici,“ dodala šťastná Erbenová.

Obhajoba bronzu nevyšla Janu Kubíčkovi, na kterého zbylo čtvrté místo a nepopulární bramborová medaile. Na stupně vítězů mu scházelo 57 vteřin. Zvítězil Belgičan Kris Coddens před Francouzem Arthurem Forissierem a třetím Jimem Thijsem z Belgie. V elitních kategoriích se ještě představili Jiří Klíma a Pavel Jindra. Klíma obsadil desáté místo, Jindra doběhl dvaadvacátý.

Výsledky: ME v terénním triatlonu, Sardinie

Muži: 1. Kris Coddens (Bel) 2:17:03, 2. Arthur Forissier (Fra) 2:18:12, 3. Jim Thijs (Bel) 2:19:17, 4. Jan Kubíček (ČR) 2:20:14, …, 10. Jiří Klíma (ČR) 2:23:20, …, 22. Pavel Jindra (ČR) 2:32:56.

Ženy: 1. Katrin Müllerová (Něm) 2:34:20, 2. Renata Bucherová (Švý) 2:38:16, 3. Helena Erbenová (ČR) 2:39:45.