VALACHY DUATLON vyhrál Milan Damek, mezi ženami Lucie Gruchalová

11.05.2014 -
VELKÉ KARLOVICE - Milan Damek se stal vítězem VALACHY DUATLONU - druhého závodu seriálu VALACHY TOUR 2014, který se konal v sobotu 10. května u hotelu Galik ve Velkých Karlovicích. Mezi ženami si zlato odvezla Lucie Gruchalová.

Do závodu na trase 3 km běh – 15 km horské kolo – 1,5 km běh se registrovalo na 240 dospělých závodníků, Konaly se také dětské závody v běhu i duatlonu, do nichž se zapojila další stovka dětí. Nejmladšímu účastníkovi byl 1 rok a 1 měsíc, nejstaršímu 69 let. Jako moderátor se do dění VALACHY TOUR vrátil známý televizní redaktor Stanislav Bartůšek, jenž si už loni "střihl" komentování triatlonu VALACHY MAN. I díky jeho komentáři, příjemné atmosféře i krásnému slunečnému počasí se duatlon opět vydařil.

Absolutní vítěz Milan Damek je již na VALACHY TOUR známou tváří, loni obsadil v celém seriálu druhé místo. Závodní trasu zvládl za 55 minut. „Byl to super závod. Trať byla dobře udělaná, oproti loňsku vedla trasa horských kol víc terénem, což mi vyhovuje. Jak jsem viděl své šance? Chtěl jsem vyhrát, na vítězství jsem si věřil, ale konkurence byla silná,“ komentoval svůj výsledek Milan Damek, jenž za největší soupeře považoval Svatopluka Janečku, loňského vítěze VALACHY TOUR, a Ondřeje Fojtíka, čtyřnásobného vítěze Drásala. Právě oni obsadili druhé a třetí místo se ztrátou půl minuty a minuta.

Mezi ženami svou roli žhavé favoritky potvrdila Lucie Gruchalová, vítězka loňské série VALACHY TOUR, která v absolutním pořadí obsadila vynikající 20. místo. O necelé dvě minuty překonala druhou v pořadí, další favoritku závodu, Irenu Berkovou, mistryni ČR v maratonu horských kol. Třetí skončila Šárka Grabmüllerová, reprezentantka ČR v zimním triatlonu, která je již také pravidelnou účastnicí závodů VALACHY TOUR.

Zpestřením duatlonu byl vložený stíhací závod s Terezou Huříkovou, která je považována za nejlepší současnou českou závodnici na horských kolech. Účastnila se prostřední, cyklistické části a na trať vyrazila až jako poslední poté, co na ni vyjel poslední závodník po dokončení úvodní běžecké části. Sportovci i fanoušci mohli v tipovací soutěži hádat, kolik závodníků dokáže Tereza předjet na 15 km dlouhé trati s několikaminutovou časovou ztrátou. Výsledné číslo 133 bylo úctyhodné a překvapilo i samotnou Terezu. „Vůbec mi to tak nepřišlo. Závod jsem si tak užívala, až jsem zapomněla počítat. Na závodech světového poháru se mi nestává, že bych takto ve velkém předjížděla závodníky přede mnou. Člověku to dává vítr do plachet, pohánělo mě to k většímu výkonu. Atmosféra byla úžasná, ostatní závodníci mi fandili, na trase mě při předjíždění zdravili, povzbuzovali, někteří se na mě i pokusili zavěsit, ale moc dlouho to nevydrželi, maximálně po dvaceti metrech to vzdali,“ popisovala v cíli s úsměvem Tereza Huříková. „Trať byla krásná, byly na ní i hezké výhledy a poznala zase jinou část Valašska, než kde běžně trénuji. Jsem ráda, že jsem tu byla, závod mi po všech stránkách skvěle sedl do přípravy na blížící se světový pohár v Novém Městě na Moravě," dodala bikerka, která žije a trénuje v okolí blízkého Valašského Meziříčí.

Vítězové získali hodnotné ceny od partnerů a finanční odměny od CETELEMu.

Dalším závodem série VALACHY TOUR bude 12. 7. Maraton horských kol BIKE VALACHY. Již je možné se do něj registrovat na www.valachytour.cz