Erbenová s odstupem hodnotí MS v Xteře. Chtěla jsem to zabalit, teď vidím pozitiva

5.11.2012 -
Minulý víkend obhajovala Helena Erbenová třetí místo na mistrovství světa v Xteře, které se tradičně konalo na Havaji. Česká triatletka na ostrovy v Tichém oceánu ale neodletěla v ideálním rozpoložení. Kvůli zranění měla zejména v běhu tréninkové manko a k tomu dobírala antibiotika. V prestižním závodě nakonec skončila devátá a v cíli moc spokojená nebyla. Nyní s týdenním odstupem v rozhovoru přiznala, že už na svém druhém vystoupení na MS najde i pozitiva.
Heleno, jak jste se cítila před závodem na Havaji? Dobrala jste antibiotika, kvůli zranění jste měla tréninkový výpadek v běhu….

Já jsem nad tím moc nepřemýšlela, nebo se na to aspoň snažila nemyslet. Záda a noha mě stále bolely, ale alespoň jsem už mohla klusat. Doufala jsem, že se budu daleko lépe cítit na kole a nevím, co se stalo, ale pravděpodobně jsem měla na Havaji více odpočívat před závodem. Doma jsem se po nemoci na kole sice necítila moc dobře, ale rychlé tréninky nebyly vůbec špatné. V sobotu jsem se pak byla lehce proklusnout a záda i noha mě dost bolely, takže tejp, který mi pak uděla paní Martina, byl nutností stejně jako pilulky proti bolesti.

Nakonec jste skončila devátá, vaším přáním ale byla elitní šestka. Jak to s odstupem týdne hodnotíte?
Teď to hodnotím o trochu lépe než ihned po závodě. Doufala jsem, že se budu moct spolehnout na bikovou část, a pak jsem se na ní trápila hned od začátku a dokonce mě napadlo i závod zabalit. I z toho důvodu jsem byla ráda, že jsem viděla cílovou pásku. Byť tedy na devátém místě. Ještě tři místa zamnou skončila Melanie McQuaidová, velká ikona tohoto sportu a některé další skvělé závodnice. I když vím, že to nebyl dobrý výkon, po všech těch patáliích se snažím najít něco pozitivního. Do běhu jsem nastupovala s myšlenkou, že vůbec nevím, jak to půjde. Ale právě nakonec běh byl i přes bolest jedinou disciplínou, ve které jsem se cítila, že trochu závodím. Plavání pro mě bylo špatné. Velké vlny i trochu proudy, hrozně jsem s tím bojovala a dost jsem toho vypila. Až tak, že mě napadlo, že nemůžu dostat křeče, ani kdybych chtěla. (smích)

Co atmosféra a lidé kolem Xterry? Užila jste si svou druhou havajskou účast?
Loňská Havaj pro mě byla krásnější, jela jsem závodit pro zábavu a jako neznámá závodnice získala medaili. Letos jako vítězka čtyř závodů Evropské Tour a mistryně Evropy jsem i přes zranění měla nějaká očekávání a ta se nepovedla naplnit.

Jaké jsou vaše plány pro zbytek sezony?
Teď se musím nejdřív pokusit dát dohromady. Hlavně ta záda. A pokud se to povede, tak se ráda ukážu na závodech v zimním triatlonu.

Budete se i v příštím roce snažit o to, abyste na Havaji závodila?
Ještě uvidím, jak vůbec bude další sezona vypadat. Ale jelikož závodím v kategorii elite a byla jsem letos do desátého místa, měla bych mít i pro příští rok startovní číslo zdarma.