Švarc si pro národní titul v duatlonu doběhl nadvakrát, ženám v Žamberku vládla veteránka Grabmüllerová

22.09.2013 -
Národním šampionem v krátkém duatlonu se s letošní sezonou na domácí scéně rozloučil Přemysl Švarc. Český olympionik s přehledem ovládl 23. ročník závodu v zámeckém parku Žamberk. V ženské konkurenci si mistrovský titul přivlastnila triatlonová veteránka Šárka Grabmüllerová.


Osmapadesát minut a sedmnáct vteřin. To je čas nejrychlejšího muže, který po pěti kilometrech běhu, 20 kilometrech jízdy na kole a třech kilometrech běhu proťal jako první cílovou pásku. A to rovnou dvakrát po sobě, protože za ní byl pořadateli nedopatřením naveden o okruh dříve.

„Ale to už bylo jen takové zpestření,“ mávl rukou Švarc, který se nenechal nijak rozhodit a zbytek startovního pole porazil s naprostým přehledem. Druhého Petra Minaříka porazil s náskokem 39 vteřin, na třetího Luboše Truhláře pak nahnal ještě o tři sekundy více.

Po domácím titulu z květnového sprint triatlonu v Brně tak nyní dosáhl i na ten duatlonový. Stylem start-cíl nedal šanci ani Ondřeji Moravcovi, bronzovému biatlonistovi z loňského mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, jenž skončil sedmý.

„Myslel jsem, že do závěrečného běhu přijedeme v balíčku, ale já už vlezl na kolo s dvacetivteřinovým náskokem,“ překvapil průběh závodu 28letého triatlonistu z Plzně. „Když mě nikdo nedoháněl a já si najel půl minuty, začínal jsem si to užívat, protože jsem se sem hodně těšil,“ pokračoval.

Aby ne, tuhle trať velmi dobře zná. Na vítězství útočil už před dvěma roky, jenže o něj přišel kvůli hloupé chybě. Tentokrát nenechal nic náhodě a za ideálních podmínek splnil jasný cíl. „Bylo sucho a relativně teplo, o to líp se mi závodilo. Cítím za tu předloňskou porážku satisfakci, i když vím, že tu nestartovali všichni soupeři. Ale já si toho i tak hodně vážím,“ radoval se.

Švarc příští týden odlétá do dalekých končin, kde se nejprve představí v rámci Asijského poháru v Japonsku, aby svou sezonu 12. října zakončil závodem v Jižní Koreji. „Pak už si dám jenom nohy nahoru a budu si pár týdnů užívat své přítelkyně,“ plánoval. Na náročný závěr sportovního roku se však těší. „Konečně se zase cítím hodně dobře a chci toho využít. Věřím si,“ ujistil.


Svého vítězství si cení také Šárka Grabmüllerová, která počítala s účastí favorizované Jany Jirouškové. Ta nakonec na startu nebyla. „Předpokládala jsem, že tu vyhraje, ale nakonec tu nebyla. A víte co? Mně to vůbec nevadí,“ usmívala se spokojeně 44letá závodnice z Českých Budějovic.

I ona si pro svůj úspěch doběhla naprosto přesvědčivě. Druhá Tereza Skuhrová za ní zaostala o téměř tři minuty, třetí Kristýna Vidrová o necelých pět. „Bylo to docela s přehledem. Krásný závod,“ neskrývala nad svým výkonem spokojenost. „Jsem šťastná, v takovém věku vás triumf vždycky potěší. Vždyť já už si ani nepamatuju, kdy jsem titul naposledy získala. Bude to dost dlouho,“ zakončila s úsměvem.

Republikový šampionát v krátkém duatlonu už tedy zná své nové mistry. Nyní oči všech však směřují do Brna, kde 9. listopadu v hotelu Voroněž proběhne slavnostní vyhlášení seriálů Českého poháru.

Výsledky: NoBl Duatlon Žamberk, MČR v krátkém duatlonu

Muži: 1. Přemysl Švarc (TTK Slavia Plzeň) 0:58:17, 2. Petr Minařík (TITAN sport club Zlín) 0:58:56,v 3. Luboš Truhlář (TRI SPORT Team) 0:58:59, 4. Jakub Josef (Tri Ski HORNÍ POČERNICE) 0:59:16, 5. Tomáš Svoboda (Author Tufo TRI LIFE Zlín) 0:59:43, 6. Martin Debnar (Ekol Elita TT Team) 0:59:46, 7. Ondřej Moravec (SKP Jablonec) 0:59:55.

Ženy: 1. Šárka Grabmüllerová (B a H TRIATLON Č. BUDĚJOVICE) 1:10:34, 2. Tereza Skuhrová (OT SK SPORTPRESTIŽ) 1:13:25, 3. Kristýna Vidrová (Nordic Academy – škola běžec) 1:15:21, 4. Kateřina Kovačičová (SK Nové Město na Moravě) 1:18:55, 5. Zuzana Fáberová (ind.) 1:16:03, 6. Markéta Hronová (UHK) 1:16:11, 7. Denisa Barnetová (KUS Jablonné) 1:16:15. 

Hodnocení:
Přečteno 868x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.1.19Sebevědomí ve sportu
16.1.19Bez trenéra si kvalitní přípravu nedokážu představit, říká Jan Langšádl
10.1.19Bylo to jako školní výlet, říká Petr Vabroušek po Triathlon North Africa
10.1.19Trénink představivosti vyžaduje motivaci a odevzdání
8.1.19Petr Vabroušek vyhrál závod Triathlon North Africa
3.1.19Mým snem je vyhrát Czechmana, říká Ondrej Kubo
27.12.18Moji svěřenci letos vyhráli 10 závodů v sériích Ironman a Challenge, říká Luboš Bílek
21.12.18Věnovat se triatlonu je pro mě dar, říká František Schoval
18.12.18Přehled triatlonových akcí v roce 2019
14.12.18Lenka Kovářová rezignovala na funkci předsedkyně rady ČTA